Październik miesiącem różańca

2020-10-05 6:59

„Różaniec to skarb, który trzeba odkryć” – powiedział św. Jan Paweł II. Październik jest w szczególny sposób poświęcony modlitwie różańcowej. W kościołach organizowane są nabożeństwa różańcowe, a my odmawiamy modlitwę z paciorkami, która jest najbardziej znaną i rozpowszechnioną formą kultu maryjnego w Polsce. Dlaczego w tym miesiącu?

Różaniec

i

Autor: Myriams-Fotos / / pixabay.com/ CC0

Otóż 7 października 1571 zadecydowały się losy chrześcijaństwa w Europie. W bitwie pod Lepanto wojska chrześcijańskie pokonały flotę turecką. Zwycięstwo to papież Pius V przypisał interwencji Matki Bożej wzywanej na różańcu odmawianym w czasie błagalnych procesji po ulicach Rzymu. W dowód wdzięczności ogłosił ten dzień świętem Matki Bożej Różańcowej. Oficjalnie dopiero papież Leon XIII w 1885 roku, z racji różańca, ogłosił październik miesiącem maryjnym. Dwa lata wcześniej wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo Różańca świętego - módl się za nami”. Również w październiku (13 października 1917 r.) w Fatimie Matka Boża ukazała się dzieciom z różańcem w dłoni i powiedziała: „Jeżeli chcecie uniknąć nieszczęścia, jakie zagraża światu, módlcie się na różańcu". Tak powstały nabożeństwa gromadzące tłumy wiernych na wspólnej modlitwie różańcowej, a sam październik wpisał się na stałe w Kościele katolickim, jako maryjny miesiąc różańcowy.

Modlitwa różańcowa

Różaniec to modlitwa, którą w Kościele katolickim odmawia się szczególnie w październiku. Określana jest ona jako modlitwa jednocząca chrześcijan z osobą matki Jezusa i jest jedną z najpopularniejszych modlitw Kościoła. Zna ją każdy katolik – biedny i bogaty, dziecko, dorosły i senior. Jest bowiem modlitwą prostą, „modlitwa i ludzi śpiących, i umierających, i zupełnie zmęczonych”. Przez modlitwę możemy powierzyć Maryi nie tylko nasze radości i sukcesy, ale także wszystkie smutki i porażki. Rytmicznie powtarzane „Zdrowaś Maryjo”, to wołanie do Maryi, Matki Bożej, z prośbą o wsparcie. Matka wysłucha każdego z uwagą, a następnie zaniesie do Boga nasze prośby oraz błagania. Nieustanna, wytrwała i cierpliwa modlitwa różańcowa czyni cuda.  Nie lękajmy się więc sięgać po tę skuteczną modlitewną broń w intencjach całego Kościoła,  wszystkich rodzin, ludzi samotnych, zagubionych życiowo i bezbronnych. 

Gdzie i kiedy odmawiać

Różaniec można odmawiać nie tylko w domu lub w kościele, ale dosłownie wszędzie i każdym czasie: w drodze do szkoły lub pracy, podczas podróży, spaceru, w oczekiwaniu na wyniki badań, przed drzwiami egzaminatora, stojąc, siedząc, chodząc, a nawet - w czasie choroby lub przemęczenia - leżąc w łóżku. Modlitwa różańcowa może więc wypełnić czas, który zostałby bezowocnie stracony.

Różaniec można odmawiać w całości, czyli wszystkie cztery części, jednak każda z nich jest przypisana do innych dni tygodnia. Przyjmuje się, że poszczególne tajemnice różańca odmawia się:

*Tajemnice Radosne – w poniedziałek i sobotę

*Tajemnice Bolesne – we wtorek i piątek

*Tajemnice Chwalebne -  w środę i niedzielę

*Tajemnice Światła – w czwartek

Wszystkie tajemnice różańca opisują zdarzenia z życia Jezusa i Maryi. Można je określić jako streszczenie Ewangelii.

Jak odmawiać

Każdy katolik wie jak wygląda różaniec, ale być może nie każdy wie, jak go odmawiać. Pełna modlitwa różańcowa składa się z czterech wymienionych wyżej części. Na każdą część przypada pięć tajemnic, zaś na każdą tajemnicę różańca świętego – jedna dziesiątka „zdrowasiek”.

Modlitwa wstępna

- przeżegnaj się

- na krzyżyku odmów Skład Apostolski (modlitwa wierzę w Boga...). 

- pierwszy paciorek za krzyżykiem: odmów Ojcze Nasz,

- trzy kolejne to Zdrowaś Mario 

- następnie odmów Chwała Ojcu.

Gdy odmawiamy pełny różaniec, a więc 4 części (po 5 tajemnic), modlitwę wstępną wystarczy odmówić tylko raz.

Część właściwa – rozważania tajemnic

To odmawianie poszczególnych tajemnic. Rozpoczynając rozważanie tajemnicy należy:

- podać jej nazwę np. bolesna

- odmówić Ojcze nasz

- następnie 10 razy Zdrowaś Maryjo

- potem Chwała Ojcu

Po Chwała Ojcu odmawia się jeszcze tzw. modlitwę fatimską:

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

W ten sposób kolejno odmawiamy wszystkie pięć tajemnic różańca danej części. Gdy odmawiamy pełny różaniec, a więc 4 części (po 5 tajemnic), modlitwę wstępną wystarczy odmówić tylko raz.

Zakończenie

Na koniec całego różańca odmawiamy  modlitwę „Pod Twoją obronę” i kończymy znakiem krzyża.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki