Iglaki mają wiele zalet. Są dość łatwe w uprawie, są zimozielone, a więc zdobią także w największe mrozy. Wbrew pozorom mają również bogatą kolorystykę. Wśród nich można znaleźć odmiany o barwach zielonych, niebieskich i złocistożółtych.
Spośród zielonych wyróżniają się urodą np. cisy i świerki. Większość odmian o zielonej barwie igieł dobrze się czuje na glebach lekko wilgotnych i przepuszczalnych.
Z kolei niebieskosrebrzyste odmiany najbardziej intensywny kolor mają właśnie zimą. Warto sadzić je w słońcu, gdyż posadzone w półcieniu lub w cieniu, mogą stracić swój nietypowy kolor.
Odmiany o barwie złocistożółtej dobrze zestawiać z odmianami ciemnozielonymi i błękitnymi. One też lubią słońce, ale trzeba pamiętać, że zbyt intensywne może uszkadzać ich pędy. Dlatego dobrze jest sadzić je w kompozycjach z wyższymi roślinami, które częściowe będą je osłaniać.
Uwaga!
Jeśli gleba w twoim ogrodzie jest piaszczysta, wybieraj raczej iglaki tolerancyjne na niedostatki wody, jak jałowiec, sosna, świerk.
Atrakcją twego ogrodu o każdej porze roku będą także ozdobne pędy roślin. Bo takie rośliny najbardziej efektownie wyglądają wtedy, gdy opadną z nich liście. Właśnie wtedy najbardziej widoczna staje się ich kolorowa kora.
A do takich roślin należą m.in. brzozy (ich jasna kora zdobi przez cały rok), wierzba (kora w kolorze złocistym), dereń (kora o ognistym zabarwieniu), tawuła japońska (pędy w kolorze czerwono-brązowym), szczodrzeniec (krzew o wiotkich zielonych pędach). Atrakcyjny zimą jest także klon pensylwański, o niezwykle oryginalnej korze oliwkowozielonej z białymi paskami.