Skóra wokół oczu jest niezwykle cienka, znajduje się w niej mniej kolagenu, elastyny i oraz glikozaminoglikanów, czyli wielocukrów, które występują w naszej skórze i mają za zadanie utrzymanie odpowiedniej wilgotności w skórze - należy do nich m.in. kwas hialuronowy. Skóra w okolicy oka jest bardziej sucha, wiotka i szybciej się starzeje niż na reszcie twarzy, ponadto skłonna jest do zasinień, podrażnień, alergii i obrzęków, dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację tego obszaru twarzy.
Co wpływa na kondycję skóry wokół oczu?
Ponieważ skóra pod oczami jest cienka i delikatna, to najczęściej na niej pojawiają się pierwsze zmarszczki. Zazwyczaj są one wynikiem naszej mimiki, przez co w okolicy oczu pojawiają się tzw. "kurze łapki". Na kondycję tej strefy będą miały wpływ również takie czynniki, jak m.in. przemęczenie i brak odpowiedniej ilości snu, odwodnienie organizmu, niewłaściwa dieta, nieodpowiednia pielęgnacja, zanieczyszczenie powietrza, palenie papierosów, zaburzenia gospodarki hormonalnej i rozmaite choroby np. nerek, serca czy tarczycy.
Aby opóźnić pojawianie się zmarszczek, należy zapewnić skórze wokół oczu odpowiednie nawilżenie, delikatnie ją traktować - tarcie skóry podczas demakijażu oczu nie jest najlepszym pomysłem, a także nie należy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, czyli stosowaniu kremów z wysokim filtrem oraz noszeniu okularów z zaciemnionymi szkłami.
Zobacz także: Pepco - promocje, że klękajcie narody! Nowy wymiar wyprzedaży. Boska sukienka za 40 zł
Demakijaż to podstawa
Demakijaż to podstawowy krok pielęgnacyjny całej twarzy, jednak w przypadku oczu musi być on niezwykle delikatny. Nie należy pocierać skóry, by nie doprowadzić do podrażnienia oraz rozciągania się skóry. Najlepiej wybrać olejek myjący lub płyn micelarny, który wylejemy na wacik i zamiast trzeć - delikatnie przyłożymy do powiek, aby rozpuścić makijaż.
Nawilżaj i działaj przeciwzmarszczkowo
Tak samo, jak skóra na twarzy, tak i ta pod oczami wymaga odpowiedniego nawilżenia. Jeżeli nie mamy problemów z nadmiernym przesuszeniem tej okolicy, możemy bez obaw aplikować ten sam krem czy inny produkt nawilżający, co na resztę twarzy. Aby odpowiednio nałożyć preparat powinnyśmy wklepać go delikatnie opuszkami palców.
- Aby zadbać o delikatną skórę pod oczami, w kosmetykach dedykowanych do pielęgnacji tej strefy powinnyśmy szukać takich substancji aktywnych, jak m.in. kwas hialuronowy, kolagen, ceramidy, peptydy, alantoina czy pantenol. Podczas zakupów warto też zwrócić uwagę na ekstrakty roślinne np. arnikę, świetlik lekarski, wąkrotkę azjatycką czy rumianek - radzi Magdalena Meller, młodsza kierowniczka ds. marketingu w Kontigo.
Codzienna pielęgnacja tej okolicy powinna skupiać się również na działaniu anti-aging. W tym wypadku w kosmetykach warto szukać antyoksydantów, np. witaminy C i E, które redukują działanie wolnych rodników, a tym samym spowalniają procesy starzenia się skóry. Pomocna będzie również witamina A, czyli retinol, który pobudzi produkcję kolagenu w skórze.
Skuteczna walka z opuchlizną i cieniami
Cienie pod oczami oraz obrzęki to jedne z najczęstszych problemów tej strefy twarzy. W przypadku cieni powinnyśmy szukać w kosmetykach substancji poprawiających mikrokrążenie np. kofeiny oraz witaminy C, która rozjaśnia skórę. Natomiast jeśli zmagamy się z obrzękami, warto najpierw poznać źródło problemu - może to być wina nieprzespanej nocy, genetyki lub np. nadmiaru soli w diecie.
- W przypadku opuchlizny pod oczami skuteczny jest masaż, który pozwoli odprowadzić nagromadzoną limfę. Można go wykonać np. przy pomocy rollera lub płytki do masażu gua shua. Skuteczne będą również plastry na okolice oczu, które możemy trzymać w lodówce i zastosować przed większym wyjściem. W pielęgnacji natomiast warto stosować produkty z ekstraktami z zielonej herbaty lub ogórka, które zredukują obrzęki - tłumaczy Magdalena Meller.