Przystąpienie do komunii to pierwszy krok w dorosłość małego człowieka. Od tej chwili będzie on uczestniczył w czymś, czego do tej pory był tylko obserwatorem.
Już poradniki sprzed prawie 100 lat opisują ceremonię przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej: "Powinna być ona uroczysta, a dzieci przybrane świątecznie, ale bez zbytku. Przy odgłosie dzwonów wkraczają do kościoła parafialnego. Podczas mszy ksiądz rozdaje komunię, a na zakończenie tej uroczystości wręcza dzieciom jakieś pamiątki". Jak widać, od dawna zwyczaje w tym względzie praktycznie się nie zmieniają.
Dzień Pierwszej Komunii Świętej musi być dobrze przygotowany nie tylko w kościele, ale także w domu rodzinnym.
Przeczytaj koniecznie: Komunia Święta kosztuje majątek
Najbliżsi powinni wtedy skupić się na dziecku i przeżywać ten dzień radośnie razem z nim. Dla naszej pociechy ważne jest, by towarzyszyli mu w uroczystościach wszyscy ci, których kocha czy lubi - nie tylko rodzice, ale także rodzeństwo, babcie i dziadkowie oraz bliscy krewni.
Niezwykle istotne jest to, by w dni poprzedzające uroczystość oraz po niej następujące poświęcić dziecku dużo czasu. Komunia Święta jest wydarzeniem budzącym silne emocje.
Choć dzieciom Pierwsza Komunia z reguły kojarzy się przede wszystkim z prezentami, warto im przypominać, że przedmioty, które otrzymają od najbliższych, tak naprawdę są najmniej istotnym elementem. Może się to okazać dość trudnym zadaniem, bowiem często dzieci w szkole prowadzą istną licytację - kto dostał ładniejszy i droższy prezent. Naszym pociechom trudno oprzeć się takiej swoistej presji i atmosferze wywoływanej przez ich szkolne czy podwórkowe otoczenie.
Sprawdź też: Pierwsza Komunia - weź pożyczkę na prezenty
Być może nie uda nam się całkowicie przed tym ustrzec, ale możemy przynajmniej się postarać o łagodzenie skutków - rozmawiając na ten temat z dzieckiem, unikając pytań o to, jak będą ubrane inne dzieci lub co mają dostać koledzy czy koleżanki.
W przygotowaniach rodzinnych dużą uwagę warto zwrócić na przygotowanie duchowe: modlitwę, przystąpienie do spowiedzi, skupienie. Ważne przy tym jest wytworzenie odpowiedniej atmosfery spokoju i radości. Dopiero w dalszej kolejności zwracajmy uwagę na strój, który powinien być skromny, a także na przygotowanie mieszkania czy posiłek. W tym dniu w żadnym wypadku nie ma prawa pojawić się na stole alkohol.
Musimy też pamiętać, by wspierać naszą pociechę przed pierwszą spowiedzią. Dla dziecka wszystkie te uroczystości, choć bardzo na nie czeka, są dużym stresem.