Dziecko powinno iść do szkoły odpowiednio wyposażone. Ale czy na pewno? To, że kupione przez nas przybory są drogie i kolorowe, nie znaczy wcale, że są dobre dla dziecka. Pomożemy ci sprawdzić, czy zrobiłeś właściwe zakupy.
Kredki, farbki, klej
Dzieci na co dzień korzystają z różnych pomocy artystycznych, co przy niechęci młodych osób do częstego mycia rąk może być niebezpieczne. Specjalnie dla nich wyprodukowano nietoksyczne farby, kleje, plastelinę. W ich składzie nie znajdzie się śladu metali ciężkich, które zastąpiono pigmentami organicznymi. Gdy twoje dziecko jest alergikiem, nie masz wyboru - musisz wybierać tylko takie produkty.
Buty
But z założenia chroni stopę, ale źle dobrany równie dobrze może ją zniekształcić. Zdaniem ortopedów, dzieci do 13. roku życia powinny nosić buty obejmujące nogę w kostce o szerokich, zaokrąglonych noskach. Zalecenia te dotyczą zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Troskliwi rodzice nigdy nie pozwolą dziewczynce chodzić na podwyższonych obcasach, bo może to być przyczyną zniekształceń przedniej części stopy, a także wad w rozwoju miednicy i kręgosłupa.
Tornister
Dzieci wędrują do szkoły obciążone kilogramami wiedzy. Dlatego kupując nowy tornister, warto sprawdzić, czy ma usztywnioną tylną ściankę, tę, która przylega do pleców, co wymusza prostą postawę.
Tornister powinien mieć także szerokie paski wypełnione gąbką - ważne, by były rozstawione tak, aby symetrycznie układały się na plecach.
Takie rozwiązanie rozłoży siłę nacisku na większą powierzchnię i przy dużym obciążeniu oszczędzi dziecku bólu ramion.