Jeśli brakuje potasu w organizmie pojawia się problem z nadmiarem sodu, sód "wyciąga" wodę z komórek, przez co zwiększa objętość krwi; to z kolei powoduje zwiększenie jej ciśnienia.Średnio nasilony niedobór potasu objawia się zwiększeniem ryzyka wystąpienia kamieni nerkowych i wzrostem ciśnienia krwi. Sprzyja również demineralizacji kości. Jeśli bowiem w organizmie brakuje jonów potasu odpowiedzialnych za utrzymanie odpowiedniego pH komórek, wapń jest "wyciągany" z kości, by go zastąpić w tej roli. Ciężki niedobór potasu charakteryzuje się hipokaliemią. Jej objawy to arytmia serca, osłabienie mięśni, nietolerancja glukozy.
Potas jest pierwiastkiem, który można znaleźć powszechnie w przyrodzie. Znajduje się w każdym owocu i warzywie. Najwięcej zawierają go suszone owoce, orzechy, banany, owoce cytrusowe, melon, pomidory, ziemniaki.
Potas wchodzi również w skład ziół i przypraw, a także kapusty, szpinaku i innych zielonych warzyw liściastych, grzybów, roślin strączkowych, jogurtów oraz mięs.
Potas dostarczysz do swojego organizmu również za pomocą suplementów diety.