Monitoring należności jest podstawową czynnością, przypominającą o zbliżającym się terminie płatności. To czynność nadzorująca terminową spłatę należności oraz zwiększająca dyscyplinę płatniczą współpracujących z tobą kontrahentów.
Co oprócz zdyscyplinowania kontrahenta daje ci monitoring należności
W pierwszej kolejności potwierdzi, że faktura została przyjęta przez kontrahenta i oczekuje na zapłatę. Jeżeli natomiast została wystawiona błędnie (zły adres, nr NIP itp.), masz jeszcze czas, by skorygować powstałe błędy formalne jeszcze przed terminem jej wymagalności.
Kiedy należy rozpocząć monitoring
Jeszcze przed datą wymagalności faktury, np. 3 dni wcześniej - skontaktuj się z kontrahentem i przypomnij mu o zbliżającym się terminie płatności. Możesz to również zrobić wysyłając wiadomość email lub sms. Forma, którą wypracujesz sobie z kontrahentem jest dowolna.
Nawet wystawiając niewielką liczbę faktur miesięcznie, warto wprowadzić monitoring i mieć pewność, że środki wpłyną terminowo na twój rachunek bankowy.
Dlaczego warto systematycznie monitorować należności
Systematyczne, co miesięczne czy cotygodniowe informowanie kontrahenta o zbliżających się płatnościach, nie tylko go zdyscyplinuje, ale również potwierdzi, że twoja firma profesjonalnie podchodzi do współpracy, że szanuje swój czas i swoje pieniądze.
Systematyczny i skutecznie przeprowadzony monitoring należności eliminuje niebezpieczeństwo powstawania zatorów płatniczych oraz minimalizuje ryzyko postępowań sądowych.
A jeśli kontrahent pomimo monitoringu nie zapłaci
Jeżeli przypomnienie o płatności nie zdyscyplinowało kontrahenta do terminowej zapłaty, szybko reaguj na powstałe opóźnienia. Natychmiast wyślij wezwanie do zapłaty. Wyznacz w nim ostateczny termin spłaty faktury.
Niestety odsetek przedsiębiorstw wysyłających wezwania do zapłaty wciąż jest niski i stanowi zaledwie 40 proc. przedsiębiorców!*
Brak lub słabe zaangażowanie przedsiębiorców w monitorowanie należności doprowadza firmy do powstania zatorów płatniczych, a w konsekwencji do utraty płynności finansowej.
Jeśli monitoring nie przyniósł oczekiwanego efektu, dochodzenie już przeterminowanej należności automatycznie przechodzi na etap windykacji polubownej. Możesz ją zlecić, podobnie jak monitoring, wyspecjalizowanej firmie. W twoim imieniu skontaktuje się z dłużnikiem i wynegocjuje warunki spłaty.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Zarządzanie Wierzytelnościami
Faktoring +
*Indeks Zatorów Płatniczych, Raport BIG Info Monitor 12.2016 r.