Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyczy 80 proc. kobiet. Spowodowany jest głównie zaburzeniami hormonalnymi, związanymi z cyklem płciowym. W pierwszej połowie cyklu wzrasta poziom estrogenów, w drugiej zaś - progesteronu. Jeśli organizm produkuje za mało progesteronu, to dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej. Skutkuje to przykrymi objawami. Przyczyny PMS mogą mieć również związek z nieodpowiednią dietą, brakiem higieny czy czynnikami genetycznymi.
Aby potwierdzić syndrom napięcia przedmiesiączkowego, trzeba zbadać hormony. Zwykle zaleca się cytologię hormonalną oraz badanie krwi, aby określić poziom hormonów płciowych i prolaktyny. Objawy PMS pojawiają się najczęściej u kobiet między 20. a 30. rokiem życia i trwają aż do menopauzy.
Coraz więcej słyszy się o dużej roli prolaktyny. Jest to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, odpowiedzialny za rozwój gruczołu piersiowego, a następnie za produkcję mleka. Poziom prolaktyny prawie nie zmienia się w organizmie podczas cyklu miesiączkowego. Czasem niestety podwyższa się u niektórych kobiet, powodując zablokowanie owulacji. Prowadzi to do niedoboru progesteronu w drugiej fazie cyklu, wywołując nieprzyjemne objawy.
Sprawdź: Poznaj 5 CHORÓB cywilizacyjnych, o których się nie mówi
Objawy PMS
Opisano blisko 150 objawów fizycznych i psychicznych, występujących przy PMS. Dlatego każda kobieta inaczej przeżywa te trudne dni. Zazwyczaj stajemy się drażliwe, mamy problemy z koncentracją, nie możemy zapanować nad atakami płaczu, bolą nas piersi, mamy wzdęcia oraz/lub zaparcia, biegunkę, migreny czy zawroty głowy. Pojawiają się obrzęki, gwałtownie spada odporność. Mogą zaostrzyć się objawy chorób przewlekłych, takich jak astma czy cukrzyca.
PMS może dać o sobie znać już na dwa tygodnie przed pierwszym dniem krwawienia. Nie zawsze wygląda on tak samo - różnice w dolegliwościach i ich intensywności, mogą być spowodowane zmianą trybu życia, nastawieniem psychicznym czy warunkami meteorologicznymi.
Sposoby na PMS
Warto spróbować leczenia. Dawniej PMS był lekceważony przez lekarzy. Dziś wiadomo, że około 20 proc. kobiet cierpiących na PMS wymaga leczenia, aby załagodzić jego objawy. Zaleca się preparaty witaminowo-mineralne (głównie witaminę B6 i magnez), uspokajające środki ziołowe. W przypadku dużych obrzęków poleca się środki moczopędne. Przy silnych bólach można sięgnąć po leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Ginekolog może również zalecić przyjmowanie progestagenów na 10 dni przed spodziewanym okresem. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może zmniejszyć, a nawet całkowicie zniwelować objawy PMS.
Jeśli chcesz załagodzić objawy, wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych zasad:
- jadaj regularnie posiłki (unikaj wzdymających)
- wprowadź do diety naturalne środki moczopędne (herbaty ziołowe, rzeżuchę, natkę pietruszki)
- pij dużo jogurtów, które regulują pracę przewodu pokarmowego
- ogarnicz picie kawy i napojów typu cola
- na 10 dni przed okresem możesz przejść na wegetarianizm
- dbaj o ruch, taniec czy uprawianie sportu korzystnie wpływają na organizm
- zażywaj olej z wiesiołka (4 razy dziennie po 2 kapsułki) i witaminę B6 (100 mg na dobę)
- pszczędzaj siły - ważne sprawy przełóż na pierwszą część kolejnego cyklu
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail