SUPER HISTORIA. Początek wielkich Prus

2014-04-14 4:00

Bitwa pod Sadową była jedną z największych batalii XIX wieku. Do starcia między Prusami a Austrią doszło w 1866 r. podczas wojny prusko-austriackiej, toczonej o hegemonię w Związku Niemieckim. Walka zakończyła się całkowitą klęską Austriaków.

W Związku Niemieckim duże wpływy miała Austria, która była gwarantem i zwierzchnikiem organizacji. Prusy zaś chciały związek rozbić i stworzyć wielkie państwo federacyjne pod swoim przywództwem. Zjednoczenie Niemiec osłabiłoby jednak pozycję Austrii. Dlatego też próby połączenia państw niemieckich mogły się odbyć dopiero po pokonaniu Habsburgów. Spór o władzę doprowadził Prusy i Austrię do wojny.

Potęga kontra technika

Do głównej bitwy doszło 3 lipca 1866 r. na terenie Czech. Między wsią Sadowa a fortecą Königgrätz (obecnie Hradec Králové) spotkały się armia pruska, którą dowodził feldmarszałek Helmut von Moltke, i wojska austriacko-saskie dowodzone przez gen. Ludviga von Benedeka. Siły obu stron były liczebnie wyrównane, w sumie do walki stanęło blisko 500 tys. żołnierzy.

Zobacz: Super historia. Krwawa hrabina i miłosne historie Konopnickiej - na Se.pl poznasz historię w ekspresowym tempie!

Batalię rozpoczęło natarcie oddziałów pruskich z 1. Armii. Kontratakiem odpowiedziała austriacka Armia Północna górująca liczebnie nad Prusakami. Miażdżącą przewagę miała zwłaszcza artyleria, co 1. Armia pruska odczuła bardzo boleśnie. Jednak zgodnie z planem von Moltkego, a na nieszczęście Austriaków, w pewnym momencie do walk dołączyły jednostki pruskiej 2. Armii. Wycieńczone i zdziesiątkowane oddziały austriackie mimo zaciekłej obrony nie były w stanie oprzeć się przeciwnikowi - świeżym i doborowym jednostkom. 2. Armia uzbrojona w nowoczesne karabiny iglicowe, które wystrzeliwały pociski z częstotliwością cztery razy większą niż broń austriacka, bezlitośnie masakrowała ogniem żołnierzy przeciwnika.

Ucieczka z pola bitwy

Część oddziałów austriackich rzuciła się do ucieczki. By powstrzymać Prusaków ścigających rozpadające się oddziały, do ataku ruszyła austriacka rezerwowa dywizja kawalerii. Po zepchnięciu dwóch szwadronów pruskich ułanów znalazła się pod zmasowanym ogniem i została zdziesiątkowana. Armia pruska nacierała, biorąc w kleszcze przeciwnika. Von Benedek uznał się za pokonanego.

W bitwie poległo ok. 6 tys. żołnierzy austriackich, po stronie pruskiej zginęło 2 tys. żołnierzy. Duża część poległych w tym starciu po obu stronach była narodowości polskiej. Bitwa pod Sadową zdecydowała o tym, że to Prusy stanęły na czele Niemiec.

Polub se.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki