Zakrzepica, podstępna choroba żył

2012-03-02 3:00

Zakrzepica żył głębokich nazywana jest przez lekarzy cichym zabójcą. Nie bez przyczyny - bywa, że choroba przez dłuż-szy czas nie daje żadnych objawów, a nieleczona może doprowadzić do zatoru tętnicy płucnej i śmierci.

Choroba powstaje, gdy we krwi tworzą się skrzepy, które z czasem zaczynają przylegać do naczynia krwionośnego. Mogą one powstawać na skutek zaburzeń krzepliwości krwi albo w wyniku uszkodzenia naczynia krwionośnego. Zdarza się też, że jest to objaw zatrucia organizmu toksynami i mikroorganizmami niszczącymi ścianki naczyń krwionośnych. Zakrzepica może się pojawić również w przebiegu innych poważnych schorzeń, jak nowotwory czy zapalenie płuc.

Tak zabija zakrzepica

Skrzepy mogą doprowadzić do całkowitego zamknięcia naczynia krwionośnego. Kiedy tak się stanie, zostaje przerwany dopływ krwi do poszczególnych narządów, co upośledza funkcje całego organizmu. Najgroźniejsza sytuacja ma miejsce, gdy skrzep się odrywa i zaczyna przemieszczać. Wyjątkowo niebezpieczny jest zator tętnicy płucnej, który w ciągu kilku sekund powoduje zgon.

Opuchnięcia i zaczerwienienie

Pierwsze widoczne objawy zakrzepicy to:

- opuchnięte nogi, zwłaszcza uda i łydki,

- bolesność w miejscu obrzęku,

- poszerzone naczynia krwionośne,

- zaczerwienienie w miejscu obrzęku,

- asymetria - jedna noga staje się szersza od drugiej.

Chorzy powinni też obserwować, czy nie pojawiają się u nich sygnały zatoru tętnicy płucnej. Absolutnie nie wolno lekceważyć:

- bóli w klatce piersiowej,

- duszności,

- problemów z oddychaniem.

Objawy te bardzo łatwo pomylić z zapaleniem oskrzeli czy innymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Dlatego aby jednoznacznie zdiagnozować zakrzepicę, konieczne są badania specjalistyczne, m.in. usg i tomografia komputerowa.

Przywrócenie prawidłowej krzepliwości

Sposób leczenia zależy od zaawansowania choroby, lokalizacji skrzepu oraz stanu ogólnego chorego. Podstawowym celem jest przywrócenie prawidłowej krzepliwości krwi, zapobieganie odrywaniu się skrzepów i niedopuszczenie do powstania zatoru tętnicy płucnej. Najczęściej stosuje się leki obniżające poziom krzepliwości krwi i rozpuszczające skrzepliny. Są one podawane dożylnie lub pod skórę.

Zmniejsz ryzyko zakrzepicy

- Nie przebywaj długo w bezruchu.

- Podczas siedzenia nie zakładaj nogi na nogę.

- Podczas długiej jazdy samochodem czy lotu samolotem wykonuj co pół godziny ćwiczenia stopami i nogami, pij dużo wody.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają