Podstępna żółta plamka

i

Autor: Shutterstock

Sekrety zdrowia i urody. Podstępna żółta plamka

2015-11-25 3:00

Sprawne oczy to skarb - nie musimy wkładać okularów, by czytać, prowadzić samochód, sprawdzić godzinę na zegarku, rozpoznać znajomą twarz. Jednak wraz z wiekiem wzrok się pogarsza, a ludzie starsi często cierpią dodatkowo na choroby siatkówki, np. AMD.

AMD to inaczej zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, pojawia się u co czwartej osoby po 60. roku życia. Nie boli, ale konsekwentnie niszczy wzrok. Najpierw obraz, który widzimy, staje się coraz bardziej wykrzywiony, potem pojawia się na nim plama.

Prowadzi do utraty wzroku

Z reguły AMD rozwija się najpierw w jednym oku. Wówczas drugie przejmuje jego funkcje, a więc nie od razu zauważamy pogorszenie widzenia. Ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej zwiększa głównie palenie, częste opalanie oraz niedostateczna ochrona oczu przed słońcem.

Plamka żółta znajduje się w centralnej części siatkówki. Jest niewielka, ale stanowi największe skupisko komórek światłoczułych. Odpowiada za centralne widzenie, ostrość obrazu, dostrzeganie szczegółów i barw.

Kiedy plamka żółta przestaje prawidłowo działać, coraz trudniej nam czytać, pisać, prowadzić samochód. W końcowym stadium chorzy nie tracą całkowicie wzroku, ale centrum pola widzenia jest dla nich ciemną plamą. To uniemożliwia im wykonywanie wielu czynności i ogranicza samodzielność.

AMD może mieć dwie postaci: suchą (występuje w 80-90 proc. przypadków) i wysiękową, w której ścianki naczyń stają się słabe i kruche, czego następstwem są wysięki i wylewy krwi w okolicy plamki żółtej.

Trudne leczenie

AMD to przewlekła choroba. Nie ma na nią lekarstwa, ale można opóźnić, a nawet zahamować jej rozwój. Oczy Udaje się także poprawić ostrość widzenia, ale niestety tylko na jakiś czas.

W postaci suchej AMD zaleca się przyjmowanie preparatów z luteiną i zeaksantyną (przeciwutleniacze), kwasami omega-3, witaminami (A i E) i minerałami (selen, cynk), które poprawiają ostrość widzenia.

W postaci mokrej stosuje się preparaty anty-VEGF, które wstrzykuje się do ciała szklistego w gałce ocznej. To grupa leków, które niszczą patologiczne naczynia krwionośne, powodują również wchłanianie się wysięków i wylewów. Po tych zabiegach jakość widzenia znacznie się poprawia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki