Pokój dziecięcy to miejsce, które musi spełniać wiele funkcji. Ma być sypialnią, salą zabaw, miejscem dla gości i kątem do nauki jednocześnie. Połączenie tych wszystkich elementów, dodając go tego upodobania dziecka, dla wielu wydaje się niewykonalne. Jednak wystarczy zastosować się do kilku zaleceń i problem sam się rozwiąże.
Fakt 1 – zrezygnuj z typowego pokoju tematycznego
Rodzice często decydują się na projektowanie pokoju dziecięcego w stylu bohaterów bajek, czy gier komputerowych. Takie rozwiązanie na pewno spodoba się dziecku…przez pewien czas. Zainteresowania dzieci zmieniają się co kilka chwil, a pokój ma służyć latami. Kolejne remonty powinny nieść za sobą jak najmniej zmian. Projektowanie pod zainteresowania dziecka nie musi oznaczać wykonania tapet z motywem spidermana lub kucyków pony.

i
Jeżeli Twoje dziecko interesuje się konkretną bajką lepiej zainwestować w rzeczy, związane z nią, ale dające możliwość szybkiego usunięcia z pokoju – za tydzień spiderman może przecież wyjść z mody. Zainteresowania dziecka trzeba wspierać i rozwijać. Ale znacznie łatwiej usunąć z pokoju książkę o kucykach pony niż tapetę czy łóżko będące bazą psiego patrolu.
Fakt 2 – podziel pokój dziecięcy na strefy
Każdy rodzic wie, czym jego dziecko się interesuje. Nawet jeżeli jest to bohater bajki, to pokój dziecięcy musi mieć wyraźne strefy: odpoczynku, nauki i snu. Każda z tych stref powinna być widocznie wydzielona w pokoju. Pamiętaj, żeby strefę nauki aranżować blisko światła naturalnego, a strefę snu w miejscu zacisznym i gorzej doświetlonym.

Autor: Archiwum serwisu
Gotowe projekty pokoi dla dzieci
Chcesz, aby Twoje dziecko miało cudowny pokój? Wyczaruj go razem z nami! Wraz z architektami stworzyliśmy kolekcję gotowych projektów pokoi dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku: uczniów, przedszkolaków i niemowląt. Każdy pokój ma własny styl i charakter. Szczegółowo opracowana aranżacja zawiera listę produktów, linki do sklepów i szczegółowe rysunki. Dzięki temu urządzanie jest bardzo łatwe i szybkie, nawet dla osób, które robią to pierwszy raz.
Zainteresowań dzieci mogą być miliony. Każdy rodzić powinien wiedzieć jak wspierać dziecko w rozwoju swoich pasji. Dlatego dzieląc pokój na strefy pamiętaj, żeby dobrać elementy, które pozwolą na zbieranie kolekcji samochodów, malowanie czy śpiew.
Fakt 3 – zapytaj dziecko o zdanie
Zanim zdecydujesz się na zakup mebli i dodatków, pamiętaj – zapytaj swoje dziecko o zdanie, przedstaw mu swoje propozycje i przedyskutuj. Każdy 6 latek potrafi określić czy coś mu się podoba czy nie. Narzucanie zdania odnośnie wystroju pokoju szczególnie starszych dzieci może powodować, że nie będą się czuć w swoim pokoju komfortowo. Brak komfortu może skutkować gorszym skupieniem i problemami z odpoczynkiem.

i
Wytłumacz dziecku, które elementy w pokoju są najważniejsze, ale nie zamykaj mu drogi do wyboru swojego biurka czy łóżka – to dziecko będzie tu spędzać najwięcej czasu. W pokoju warto stworzyć miejsca, które pozwolą na wyrażanie swoich zainteresowań – jeżeli dziecko tańczy – dajmy mu duże lustro, lubi czytać – stwórzmy mu kącik do czytania, lubi biegać – niech ma miejsce na ćwiczenia, pasjonuje się rysunkiem – wstawmy biurko z dużym blatem lub sztalugę itd.

i
Fakt 4 – zrób wszystko, aby uniknąć kolejnego dużego remontu w krótkim czasie
Pokój dziecięcy z typowym motywem przewodnim może generować duże koszty przy kolejnej zmianie aranżacji. Stawiając na meble czy tapety tematyczne musimy liczyć się z tym, że coś wyjdzie z mody, dziecko wyrośnie z oglądania bajki, albo po prostu za tydzień bajka przestanie mu się podobać. A rodzic zostanie z meblami w stylu minecraft i tapetą z super manem. Remont takiego pokoju to tak naprawdę start o zera.
Racjonalnie projektując pokój możesz uniknąć kosztownych i pracochłonnych zmian. Pokój dla dziecka, które zaczyna szkołę, można kilkoma ruchami zamienić w pokój nastolatki, a tapetę dobrać tak, aby była odpowiednia zarówno dla nastolatki jak i dziecka w pierwszej klasie.
Fakt 5 – pamiętaj o dodatkach zgodnych z zainteresowaniami dziecka
Dodatki – to one są tu najważniejsze. Tworzą klimat i nadają wnętrzu charakter. Tu Twoje dziecko może stworzyć raj dla swoich zainteresowań. Poduszki z motywami z bajek, statywy na nuty i sztalugi do malowania. Dzięki dodatkom Twoje dziecko poczuje, że zyskało swoją przestrzeń w domu. I znowu odwołujemy się do faktu nr 3 – pozwól dziecku zadecydować, jaki chce koc czy poduszki dekoracyjne.

i
Jeżeli Twoje dziecko uwielbia podróże i interesuje się światem – może warto przykleić do ściany korkową mapę świata, aby mógł zaznaczać miejsca, które chce odwiedzić lub które odwiedził? Pomysłów są tysiące. To dodatki są w tym wszystkim najbardziej istotne i to je możesz zmieniać równie szybko, jak zmieniają się zainteresowania twojego dziecka.