Wiele osób myli grypę z przeziębieniem. To błąd. W odróżnieniu od niego grypa jest poważnym schorzeniem. Nieleczona grozi powikłaniami, które kończą się nawet śmiercią.
W przeciwieństwie do zwykłego przeziębienia, które rozwija się powoli, grypa atakuje nagle. Może "powalić" człowieka w ciągu paru godzin. Zwykle zaczyna się nagłym wzrostem temperatury, ogólnym rozbiciem, bólami głowy, mięśni i stawów, dreszczami, jadłowstrętem. Chory może mieć także uczucie osłabienia.
Schorzenie to najbardziej niebezpieczne jest dla osób z niską odpornością. Uważać powinni także chorzy na serce lub cukrzycę oraz małe dzieci.
Niebezpieczne powikłania grypy
Do najczęstszych jej powikłań należą: zapalenie płuc, zatok, mięśnia sercowego, zapalenie ucha. Grypa może spowodować zaostrzenie obturacyjnej choroby płuc, astmy, zastoinowej niewydolności serca. Wirusy grypy przenoszą się drogą kropelkową, najczęściej podczas kichania, kaszlu, ale też podczas kontaktu ze skażonymi przedmiotami: słuchawką telefoniczną, klamką, ręcznikiem.
Kto powinien się zaszczepić
Szczepienia przeciwko grypie są zalecane wszystkim, ale przede wszystkim osobom z tzw. grup ryzyka. A do takich należą: seniorzy, dzieci od 6. miesiąca do 18. roku życia, osoby chorujące przewlekłe i ci wszyscy, którzy mają kontakt z licznymi środowiskami. Wykazano, że szczepienia przeciw grypie obniżają ryzyko powikłań kardiologicznych o ponad 70 proc., a chorzy na cukrzycę, kiedy się zaszczepią, o 70 proc. rzadziej wymagają hospitalizacji.
Jak walczyć z chorobą
Przede wszystkim grypę trzeba wyleżeć. W walce z chorobą pomogą nam także wszelkie środki rozgrzewające, np.:
- herbatki z maliny, bzu czarnego, lipy;
- inhalacje z dodatkiem olejku cynamonowego (do łyżki gorącej wody dodać 5 kropli olejku i wdychać trzy razy dziennie). Inhalacje można też sporządzać z roztworu lipy, bzu, rumianku, tymianku;
- moczenie nóg w misce z gorącą wodą, dwa razy dziennie po 20 min;
- picie dużych ilości płynów - herbatek ziołowych, bulionu z kury, sporządzonego z dodatkiem papryki, czosnku, cebuli, tymianku, oregano;
- zakładanie do łóżka na gołe nogi wełnianych skarpet;
- płukanie gardła wodą z sodą lub mocną czarną herbatą (gdy boli gardło);
- zimne kompresy na nasadę nosa (gdy dokucza katar)