Zeszyty

i

Autor: Justyna Świderska Czy powrót do szkół we wrześniu będzie bezpieczny?

Polacy coraz gorzej znają swój język! Te dane przerażają

2021-02-24 10:38

Wydawałoby się, że poprawna polszczyzna to podstawa naszej komunikacji, jednak niestety, z roku na rok popełniamy coraz więcej błędów. Słowa zapisane z błędami ortograficznymi albo błędne zapisy stają się coraz bardziej powszechnie i wywołują coraz mniejsze zgorszenie. Rozwój internetu i coraz szybsza komunikacja sprawiły, że coraz mniejszą wagę przykładamy do poprawności językowej. Marka nadwyraz.com przeanalizowała najczęściej pojawiającej się błędy w polskim internecie i przygotowała specjalny raport. Wyniki przerażają i pokazują, że liczba popełnianych błędów cały czas rośnie.

Na wstępie należy podkreślić, że błędy nie są niczym złym, oczywiście jeżeli popełniamy je sporadycznie. Każdemu zdarza się popełnić literówkę, albo napisać rozłącznie słowo, które piszemy razem. Jednak liczba błędów językowych zauważalna w internecie zaczyna budzić niepokój. Rozwój komunikacji online sprawił, że coraz mniejszą wagę przykładamy do poprawnej polszczyzny, a popełniane błędy są coraz bardziej akceptowalne. W konsekwencji może doprowadzić to do sytuacji, w której nie będziemy potrafili odróżnić niepoprawnych zapisów, od tych prawidłowych. 

Od początku XXI w. zaobserwować możemy nowe zjawiska językowe, które kształtowane są właśnie w tym medium – choć pierwotnie sposób komunikacji w sieci odwzorowywał mówiony styl potoczny i uzupełniany był emotikonami, dziś zauważyć można, że również Internet kształtuje język, jakim posługujemy się na co dzień. Jako przykład podać można xd, które z emotikony wyrażającej specyficzny rodzaj śmiechu jako reakcję na kuriozalną sytuację ewoluowało do miana młodzieżowego słowa roku 2017 r. Młodzi Polacy bardzo często komentują rzeczywistość za pomocą tego tworu językowego. Zresztą wiele popularnych słów używanych przez młodzież swój rodowód ma właśnie w rzeczywistości internetowej - pisze Nadwyraz.com, marka promująca poprawną polszczyznę, która z portalem Polszczyzna.pl już po raz trzeci zbadała jakość języka ojczystego w przestrzeni internetowej. 

Jakie błędy popełniają Polacy w internecie?

Pociągi będą jeździć bardziej eko!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają