Czy herbata odwadnia?
O odwadniającym działaniu herbaty informowały media blisko 100 lat temu. Dzisiaj wiemy, że jest to mit, a herbata może gasić pragnienie i być zdrowym zamiennikiem słodzonych napojów w upalnie dni. Niektóre badania wykazują, że aby herbata faktycznie mogła odwadniać to trzeba by wypić jej co najmniej kilkadziesiąt filiżanek dziennie. Co ważne, herbata zawiera w swoim składzie mikro- i makroelementy, które dobroczynnie działają na nasz organizm. Pomaga ona również zwalczać przeziębienie i dobrze rozgrzewa w chłodne dni. Zwraca się jednak uwagę na przesuszające działanie wybranych odmian herbaty. Powinny unikać jej przede wszystkim osoby zmagające się z suchością gardła.
Zobacz także: Jak się lepiej wysypiać? Genialny trik na lepszy sen. Spryskaj pościel domową mgiełką, a rano będziesz wypoczęta i radosna
Czy herbata przesusza gardło?
Suchość w gardle to jedna z dosyć powszechnych dolegliwości. Cierpi na nią wiele osób. Suchość w gardle występuje o każdej porze roku, zimą bywa spowodowana kaloryferami, a latem klimatyzacją. Dodatkowo wpływają na nią" spanie z otwartymi ustami, infekcje oraz palenie papierosów. Osoby zmagające się z suchością w gardle powinny zrezygnować z picia mocnej herbaty. Zawarta w niej tanina posiada właściwości ściągające i wysuszające, przez co może być odczuwalna wzmożona suchość w ustach i gardle. Nie znaczy to jednak, że należy zrezygnować w picia herbaty. Niektóre odmiany mogą pomóc nawilżyć gardło i rozprawić się z problemem suchości. To między innymi herbata z rumiankiem oraz kozieradką.