Przez dwie dekady swojego istnienia współtworzyła fundamenty porozumienia między dwoma krajami. Dofinansowała ponad 10 tysięcy polsko-niemieckich projektów, przyznała nagrody uczniom i dziennikarzom, organizowała warsztaty edukacyjne dla studentów, wystawy prac artystów i konkursy dla uczniów. Akcjom i zadaniom, którym patronowała FWPN, zawsze towarzyszył nadrzędny cel: poprawienie relacji polsko-niemieckich oraz otwarcie Polaków i Niemców na wyzwania europejskie w kontekście ich wspólnych doświadczeń.
W ramach projektu "Noc w galerii" zorganizowano konkurs na najlepszy film amatorski. Film, dotyczący wybranego wątku z polsko-niemieckiej historii, można było nakręcić dowolną techniką. Liczyły się: wiedza, pomysł i zaangażowanie.
W konkursie udział wzięło 30 szkół z całej Polski. Młodzież wykazała się kreatywnością i dużym talentem artystycznym. Choć jury miało twardy orzech do zgryzienia, po burzliwych obradach wyłoniło najlepsze prace.
Wygrali sportowcy
Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego
im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach, którzy swoje dzieło zatytułowali "Historia śląskich piłkarzy w okresie II wojny światowej i po niej".
Nad filmem pracowało 32 uczniów. W dwa tygodnie wybrali temat pracy, opracowali scenariusz, stworzyli stroje i rekwizyty, zagrali i zmontowali film - mówi Marzena Meres, opiekunka zwycięzców i nauczycielka języka polskiego.
Atutem filmu było niekonwencjonalne podejście do historii polsko-niemieckiej.
Zdecydowaliśmy się na nawiązanie do sportu z okresu II wojny światowej. Temat zachęcił młodzież do intensywnej pracy i odkrywania nowych kart historii - tłumaczy polonistka.
Opiekunka młodych filmowców cieszy się, że jej podopieczni będą teraz mogli poznać współczesne i zabytkowe zakątki Niemiec, bo nagrodą w konkursie jest wycieczka do Berlina.
Bursztynowa komnata na podium
Drugie miejsce przypadło w udziale Zespołowi Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie. Jak twierdzi jury konkursu, warszawscy uczniowie przegrali tylko o włos. Ich film "Tajemnica bursztynowej komnaty" zachwycił ekspertów. Jak powstał? - Grupka uczniów z trzeciej klasy gimnazjum sama wymyśliła temat filmu. Zależało im na opracowaniu oryginalnego zagadnienia. I tak podjęli się rozwikłania zagadki związanej z Bursztynową Komnatą. Temat sam w sobie był bardzo interesujący, bo przecież nie wiadomo, co się stało z jej drogocenną zawartością - mówi Alina Grunt-Mejer, opiekunka uczniów i nauczycielka języka niemieckiego.
Uczniowie z chęcią zaangażowali się w projekt. Sami opracowali scenariusz i zrealizowali film. U nauczycieli szukali jedynie wsparcia merytorycznego w zakresie historii. Ich zaangażowanie przyniosło rezultaty: drugie miejsce na podium nagrodzone zostało wycieczką do oddalonego od Warszawy o kilkaset kilometrów Wilczego Szańca.
Doceniono walkę ze stereotypami
Film uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Fundacji Integracji Dzieci i Młodzieży Dolnego Śląska "PRIMUS" we Wrocławiu pt. "Stereotypy polsko-niemieckie" zdobył zaszczytne trzecie miejsce.
Przyznano również wyróżnienia dla:
Gimnazjum w Głogowie za projekt "GimTV - Młodzież dyskutować lubi",
LO im. Małachowskiego w Płocku, które nadesłało filmy "Henryk III Salicki" oraz "Sąsiedzi für immer",
Zespołu Szkół nr 2 w Elblągu za film pt. "Prawdziwa historia czekolady",
26 LO w Łodzi za film "Zjazd gnieźnieński".
Nagroda specjalna za najlepszą piosenkę konkursu trafiła do Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu. Utwór można było zobaczyć w filmie: "Historia łączy i dzieli - Cedynia 972, Grunwald 1410". ag
UWAGA!
Nagrodzone filmy można obejrzeć na stronie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, na kanale YouTube należącym do fundacji oraz na stronie www.nocwgalerii.pl.
Cele fundacji
- wspieranie wartościowych polsko-niemieckich inicjatyw,
- poszerzanie wiedzy o Polsce i Niemczech,
- promocja języków polskiego i niemieckiego,
- współpraca naukowa w zakresie debat, publikacji, podróży studyjnych i programów stypendialnych,
- projekty artystyczne i literackie.
Projekt "Noc w galerii"
"Noc w galerii" to projekt edukacyjny przygotowany
z myślą o gimnazjalistach. Jego podstawą jest film edukacyjny pod tym samym tytułem, który powstał na podstawie wystawy "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" prezentowanej w berlińskim muzeum Martin-Gropius-Bau od września 2011 r. do stycznia 2012 r.
W ramach projektu w wybranych miastach na terenie całego kraju odbywają się pokazy filmu oraz interesujące warsztaty. Dodatkowo nauczyciele otrzymują atrakcyjne pomoce dydaktyczne ułatwiające prowadzenie lekcji z zakresu historii polsko-niemieckiej.
Film "Noc w galerii" i scenariusze lekcji są dostępne nieodpłatnie na stronie projektu www.nocwgalerii.pl