Pomiary,  które ratują życie

i

Autor: Shutterstock

Warszawski Senior. Pomiary, które ratują życie

2015-07-13 4:00

Nadciśnienie tętnicze to nie żarty. Jeśli zdiagnozowano je u nas, musimy poważnie zająć się swoim zdrowiem. Podstawą profilaktyki jest regularne mierzenie ciśnienia krwi.

Nadciśnienie tętnicze, czyli podwyższone ciśnienie krwi płynącej przez nasze naczynia krwionośne, może być spowodowane wieloma czynnikami. Niektórzy są w grupie ryzyka dzięki genom, inni znajdują się w niej przez niehigieniczny tryb życia. Stres, nałogi, otyłość i brak aktywności fizycznej mogą wpędzić nas w nie lada kłopoty. Optymalne ciśnienie tętnicze ma wartość poniżej 130/80 mm Hg. Jeśli nasz wynik jest inny, to znaczy, że powinniśmy podjąć leczenie.

Pomiar prawdę powie

Osoby cierpiące na nadciśnienie bezwzględnie powinny stosować się do zaleceń lekarza i brać regularnie wszystkie przepisane leki. Ale nawet najlepiej dobrana kuracja farmakologiczna na nic się nie zda, jeśli nie będziemy kontrolować ciśnienia. Warto pamiętać, że możemy zmierzyć je w każdym ośrodku bez wcześniejszego umawiania się. Ciśnieniomierz powinniśmy mieć również w domu. Na takim sprzęcie nie warto oszczędzać. Dokładniejszy jest ciśnieniomierz naramienny.

Wynik pod ręką

Dokonanie takiego pomiaru to nic trudnego. Dzięki automatycznym ciśnieniomierzom elektronicznym praktycznie każdy jest w stanie kontrolować ciśnienie samodzielnie i prawidłowo odczytać wyniki. Warto je notować w specjalnym dzienniczku, który będziemy mogli pokazać lekarzowi podczas wizyty kontrolnej. Pozwoli to również ocenić skuteczność zażywanych przez nas leków. Aby wynik pomiaru ciśnienia ciśnieniomierzem automatycznym był prawidłowy, powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Przed pomiarem należy odpocząć przez 15 minut w pozycji siedzącej i uspokoić jeśli zdarzyło nam się coś stresującego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki