Zioła, których nie powinno się pic latem, mają działanie fotouczulające. Mimo że takie rośliny jak dziurawiec czy nagietek mają mnóstwo właściwości leczniczych, to zawarte w nich substancje w połączeniu ze słońcem mogą powodować reakcje skórne podobne do oparzeń słonecznych, zapalenie spojówek czy zmiany pigmentacyjne na skórze.
Zioła fotouczulające. Tych ziół nie wolno pić latem
Jednym z najpopularniejszych ziół, których nie powinno się stosować latem, jest wspomniany wyżej dziurawiec. Roślina zawiera hiperycynę, która ma zdolność absorbowania promieni słonecznych i uwrażliwia skórę na działanie słońca. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy stosować dziurawca w ogóle. To zioła ma mnóstwo dobroczynnych właściwości dla naszego organizmu. Piszemy o nich TU. Inne rośliny fotouczulające to: nagietek, rumianek, bergamotka, ruta zwyczajna, bylica pospolita, wrotycz pospolity, nawłoć, arcydzięgiel, krwawnik.
Popularny dodatek do rosołu, latem może nam zaszkodzić. Lubczyk ma właściwości fotouczulające
Kolejną rośliną o działaniu fotouczulającym jest lubczyk. Zioło, które wiele osób dodaje do rosołu, ma działanie rozkurczowe. Lubczyk wspomaga leczenie stanów zapalnych dróg moczowych. Preparatów z niego używa się także profilaktyce kamieni nerkowych. Roślina jest także składnikiem wielu mieszanek wspomagających trawienie. Niestety lubczyk zawiera furanokumaryn, który wpływa na działanie fotouczulające. Podobne działanie ma także pietruszka zwyczajna oraz seler. Podczas stosowania preparatów zawierających korzeń, ziele czy owoc wyżej wymienionych roślin w przypadku ekspozycji na słońce trzeba zachować ostrożność, nie wolno zapominać o zastosowaniu kremów z filtrami UV.