Poradnik Super Expressu. Co zrobić ze wspólnym spadkiem?

2014-06-11 4:00

- Wraz z przyrodnim rodzeństwem odziedziczyłem mieszkanie i działkę. Jestem z nimi od lat skłócony, a wspólne zajmowanie się majątkiem spadkowym rodzi kolejne kłótnie. Czy mogę jakoś odłączyć się od innych spadkobierców? - Leszek ze Starachowic

Współspadkobiercy są współwłaścicielami poszczególnych składników spadku w takich udziałach, w jakich odziedziczyli spadek. Każdy ze spadkobierców zobowiązany jest więc do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną. Do czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda większości spadkobierców liczonej według wielkości udziałów, a do czynności przekraczających zwykły zarząd (np. zbycie) zgoda wszystkich. Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają spadkobiercom w częściach proporcjonalnych do wielkości ich udziałów. W takim samym stosunku ponoszą oni wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. Każdy ze spadkobierców ma prawo korzystać z całej rzeczy wchodzącej w skład spadku, bez względu na wielkość swego udziału w spadku.

Zobacz: Tak się pije na komendzie w Łodzi! Alkoholowa balanga pod nosem komendanta

Opisane wyżej ustawowe zasady postępowania spadkobiercy mogą umownie zmienić. Dopuszczalne jest np. wyznaczenie tylko jednego ze spadkobierców jako zarządcy. Z kolei na podstawie tzw. umowy o podział do korzystania oddać można określone części rzeczy wspólnej (np. fragment działki) do wyłącznego posiadania jednemu spadkobiercy. W przypadku takich umów wskazane jest skorzystanie z pomocy notariusza.

Uwaga! Każdy ze współspadkobierców może na mocy umowy w formie aktu notarialnego zbyć swój udział w spadku. Nabywca przejmuje prawa i obowiązki współspadkobiercy.

Definitywne zakończenie istnienia wspólności spadkowej wymagać będzie dokonania tzw. działu spadku, czyli przyznania spadkobiercom składników spadku na wyłączną własność. Dział spadku następuje mocą postanowienia sądu albo umowy. Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość lub spółdzielcze własnościowe prawo lokalu, umowa o dział spadku musi być sporządzona w formie aktu notarialnego.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki