Poradnik Super Expressu: Pilnuj swoich składek!

2013-12-04 2:00

Warto sprawdzać, czy twoje składki regularnie wpływają do ZUS i OFE. Od tych pieniędzy zależy m.in. wysokość twojej przyszłej emerytury.

Pracodawca ma obowiązek zgłosić każdego pracownika do ZUS i przekazywać tam składki na nasze przyszłe emerytury. Zdarza się jednak, że tego nie robi albo odprowadza składki w zaniżonej wysokości. Dlatego powinieneś pilnować, czy firma, w której pracujesz, właściwie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Żeby sprawdzić, jakie składki i za jaki okres trafiły na twoje konto, powinieneś wypełnić druk ZUS ZZU - "Zgłoszenie zapytania o ubezpieczonego".

Wniosek do pracodawcy

Masz prawo co miesiąc żądać informacji o przekazanych za ciebie składkach, a pracodawca musi przekazać ci te informacje. Jeżeli stwierdzisz, że dane tam zawarte nie zgadzają się ze stanem faktycznym, zgłoś do pracodawcy wniosek o ich sprostowanie. Masz na to 3 miesiące. Jeśli po miesiącu od daty złożenia twój wniosek nie zostanie uwzględniony (lub firma już nie istnieje), zawiadamiasz o tym ZUS. ZUS sprawdzi dokumentację, którą dysponuje. Jeżeli okaże się, że twój pracodawca figuruje w kartotece, natomiast nie ma tam żadnej informacji o tobie jako jego pracowniku, ZUS przeprowadzi postępowanie wyjaśniające i kontrolę w firmie, w której jesteś zatrudniony.

Zobacz: Nie zabraknie na emerytury. ZUS-owi nie grozi bankructwo

ZUS zwróci się do pracodawcy o złożenie wyjaśnień i w trakcie kontroli sprawdzi m.in. zakres i sposób realizacji obowiązku zgłaszania do ubezpieczeń społecznych, prawidłowość obliczania składek i potrącenia ich z przychodów pracownika, prawidłowość ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, prawidłowość ich wypłacania i dokonywania rozliczeń z tego tytułu z ZUS, prawidłowość i terminowość opracowywania wniosków o przyznanie świadczeń emerytalnych lub rentowych.

Brakujące składki plus odsetki

Po przeprowadzeniu kontroli - jeśli okaże się, że nie zostałeś zgłoszony przez pracodawcę do ubezpieczenia - ZUS może zapisać na twoim koncie brakujące składki (ustalić tzw. przypis składek) wraz z odsetkami. Może również wydać decyzję o przypisie składek, jeśli twój pracodawca opłacał je w niższej kwocie, niż powinien.

Jeśli w ciągu 3 miesięcy od upływu terminu opłacenia składki stwierdzisz, że nie została ona opłacona, możesz wystąpić do ZUS o udzielenie informacji, czy podjęto działania zmierzające do ściągnięcia zaległości.

OFE pod lupą

Część twoich składek emerytalnych za pośrednictwem ZUS trafia do wybranego przez ciebie otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Fundusze emerytalne powinny przekazywać swoim członkom informację o składkach, jakie wpłynęły na ich konta emerytalne, nie rzadziej niż raz w roku, ale nie wszystkie OFE wywiązują się ze swojej powinności. Dlatego co jakiś czas warto, a nawet trzeba sprawdzić, czy te pieniądze wpływają, ile ich jest, jak fundusz nimi zarządza i czy jego wyniki finansowe (a przez to przyszła emerytura) są zadowalające.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają