Zmarła nasza mama, tata nie żyje już od kilkunastu lat. Co powinnyśmy teraz zrobić? Gdzie się udać i jakie dokumenty przygotować? Niestety, nie wiem, czy mama w ostatnich latach nie zaciągnęła jakichś kredytów. Nie pozostawiła po sobie testamentu. Marta K. z Łodzi
Uregulowanie spraw majątkowych po osobie zmarłej wymaga przede wszystkim przeprowadzenia postępowania spadkowego. W tym celu potrzebne będą: odpis skrócony aktu zgonu matki, odpisy skrócone aktów urodzenia bądź małżeństwa dzieci zmarłej oraz zaświadczenie o numerze PESEL osoby zmarłej. Ustalić należy także numery ksiąg wieczystych nieruchomości wchodzących w skład spadku.
* Jeśli nie ma pewności, czy spadkodawca sporządził testament, można zwrócić się do dowolnego notariusza, który dokona sprawdzenia, czy testament nie został zarejestrowany w rejestrze testamentów NORT. Po zgromadzeniu dokumentów stosowny wniosek o stwierdzenie nabycia spadku można złożyć w sądzie rejonowym bądź też udać się do najbliższej kancelarii notarialnej w celu dokonania poświadczenia dziedziczenia po zmarłej.
* Jeśli spadkobiercy nie są pewni, czy istnieją długi spadkowe, mogą poszukać informacji o długach w rejestrze dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego bądź też w bazach danych o niesolidnych dłużnikach. Jeśli informacja o długach zmarłego się potwierdzi, warto złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas odpowiedzialność majątkowa spadkobiercy ograniczona będzie do wartości spadku. Można też spadek odrzucić.
Zobacz: Ustawa pozwalająca na izolację Trynkiewicza do Trybunału
Sporządzony przez notariusza akt poświadczenia dziedzi-czenia ma taki sam skutek jak prawomocne postanowienie sądu w przedmiocie nabycia spadku, z tym że skraca całą procedurę do jednego dnia. Zarówno postanowienie sądu, jak i akt poświadczenia dziedzi-czenia nie wskazują konkretnych składników masy spadkowej, ale jedynie odziedziczone udziały poszczególnych spadkobierców w całej masie spadkowej.
ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail