- Wiedza Polaków na temat suplementów diety oraz świadomość różnic między lekami bez recepty a suplementami diety jest na niskim poziomie - potwierdza prof. dr
n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, kier. Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej WUM. - Jesteśmy bombardowani wprowadzającymi w błąd reklamami, które suplementom przypisują właściwości lecznicze, kierują swój przekaz do osób chorych i mylimy suplementy z lekami. Dlatego aż 41 proc. osób przypisuje suplementom właściwości lecznicze. A to przecież nie są leki.
Szybkie drogi wejścia na rynek
Aby mógł pojawić się nowy lek, konieczne są wieloletnie badania potwierdzające jego skuteczność i bezpieczeństwo. Tymczasem producent suplementu diety obowiązany jest jedynie do poinformowania Głównego Inspektoratu Sanitarnego o wprowadzeniu nowego produktu i przedstawienia projektu etykiety, umieszczonego na produkcie. Aby suplement diety znalazł się na rynku, nie są więc potrzebne żadne badania. A to może okazać się dla konsumenta ryzykowne.
Nadużywanie takich preparatów może zwiększać ryzyko zachorowania na poważne choroby, także nowotwory czy zawały serca.
Nie wylewać dziecka z kąpielą
Czy to znaczy, że mamy unikać suplementów diety? Nie, absolutnie nie. Ale, jak podkreśla prof. Kozłowska-Wojciechowska, możemy po nie sięgać pod jednym warunkiem - jeśli wiemy, jaki mamy niedobór w organizmie. Niestety prawie 50 proc. pacjentów przyjmuje suplementy z rekomendacji farmaceutów, ale większość nawet nie wie, w jakim celu. Także lekarze (ok. 55 proc. z nich) zaleca stosowanie suplementów diety, niesłusznie przypisując im właściwości produktów leczniczych.
Tu bardzo ważna jest edukacja - dodaje prof. Kozłowska-Wojciechowska. - Leczmy się i uzupełniajmy dietę świadomie. Będąc chorym, zapytajmy farmaceutę, czy polecany przez niego, media preparat ma status leku. Po suplementy sięgajmy jedynie, by uzupełnić niedobory diety, po konsultacji z lekarzem, farmaceutą.
Zobacz też: DIETA GWIAZD. Iwona Pavlović i dieta Atkinsa, czyli tłusta dieta. 5 kg mniej przez miesiąc
Naszą wiedzę na temat suplementów pozwoli zweryfikować portal www.lekiczysuplementy.pl. To edukacyjno-informacyjna platforma poświęcona zagadnieniom i definicjom różnicującym leki od suplementów diety. Wiedza tam zgromadzona opiera się na dyrektywach Unii Europejskiej oraz na ustawach obowiązujących w naszym kraju.
Polub se.pl na Facebooku