W Polsce największy blackout w ostatnich latach miał miejsce w 2006 roku w Warszawie, gdy przez kilka godzin prądu pozbawionych było kilka dzielnic. W tym samym roku doszło do największej awarii prądu w historii Europy. 28 września Włochy i część Szwajcarii pogrążyły się w ciemnościach. Od prądu odciętych zostało 57 mln osób. Italia przez wiele godzin była sparaliżowana. Przyczyną była awaria linii przesyłowej, w którą uderzył piorun.
Zobacz też: Megaładunek dla elektrowni płynie Wisłą na barkach
Najczęstsze powody przerw w zasilaniu to awarie sieciowe, wyłączenia elektrowni i ekstremalne warunki atmosferyczne, w których następstwie dochodzi do przekroczenia krytycznych wartości parametrów technicznych systemu. To z kolei powoduje automatyczne odłączenia się od sieci elektrowni i utratę napięcia na dużym obszarze.
Czytaj również: Tragedia w Elektrowni Pątnów w Koninie! Trzy tony spadły na pracowników!
Jak zapobiegać tego typu awariom? Eksperci wskazują na tak zwaną energetykę w systemie rozproszonym. Czyli sieć opierającą się na małych, często przydomowych elektrowniach. Decydując się na instalację ekologicznych źródeł energii - najczęściej ogniw fotowoltaicznych lub wiatraków - nie tylko uniezależniamy się od elektrowni, ale i dbamy o bezpieczeństwo energetyczne sąsiadów.