Korzystasz z klimatyzacji w pracy, domu lub samochodzie? Uważaj! Przyjemny chłód możesz przepłacić zdrowiem. A to dlatego, że bakterie rozprzestrzeniające się przez otwory klimatyzacyjne wywołują poważną chorobę. Dla co piątego z zarażonych kończy się ona śmiercią.
Ból mięśni, wysoka gorączka i ogólne rozbicie organizmu nie muszą zwiastować grypy. Tak samo zaczyna się choroba legionistów - schorzenie, które rozprzestrzenia się przez klimatyzację. Winę za rozwój choroby ponosi bakteria Legionelli.
Przenosi się ona drogą kropelkową, zwłaszcza przy dużej wilgotności powietrza i temperaturze powyżej 20 stopni C.
Bakteria ta odporna jest niestety na większość środków dezynfekujących (np. chlor), a z jej kolejnymi mutacjami organizm człowieka radzi sobie coraz słabiej.
Wyjątkowo ostro choroba legionistów (legionelloza) atakuje osoby o obniżonej odporności. Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia biją na alarm. Z jej danych wynika, że na chorobę legionistów umiera ok. 20 procent zarażonych.
Niedawno schorzenie zaatakowało prawie trzystu Anglików. Zmarło aż 37 osób. Na chorobę legionistów cierpią i Polacy. Prawdopodobne także umierają. Tyle że lekarze schorzenie to często mylą z grypą lub zapaleniem płuc.
Jak dbać o klimatyzację?
1. Pilnuj terminów przeglądu instalacji (zwykle raz w roku).
2. Regularnie wymieniaj części np. filtry.
3. Włączaj ją przynajmniej raz w tygodniu na pół godziny po to, by urządzenie działało sprawnie.
4. Zwracaj uwagę na zapachy wydobywające się z klimatyzatora. Jeśli coś cię zaniepokoi, wezwij fachowca.
Warto zachować zdrowy rozsądek
Norbert Gaweł (39 I.) internista:
- Organizm potrzebuje czasu, by przystosować się do temperatury. Gwałtowne przejście z upału do wychłodzonego pomieszczenia grozi nam wstrząsem termicznym. Klimatyzacja ustawiona na zbyt niską temperaturę to jedna z najczęstszych przyczyn letnich angin i zapaleń płuc. By nie nabawić się infekcji, warto zachować zdrowy rozsądek podczas ustawiania klimatyzacji. Różnica między temperaturą na dworze a tą panującą w klimatyzowanym pomieszczeniu powinna wynosić nie więcej niż 5 stopni C.