Bardzo często wśród chorób cywilizacyjnych wymienia się cukrzycę, astmę czy nadciśnienie tętnicze. Mało kto wie, że do chorób cywilizacyjnych zalicza się również choroby psychiczne, takie jak depresja czy anoreksja. Wraz z rozwojem medycyny, coraz większą uwagę przykłada się do zdrowia psychicznego. Niestety w Polsce jest to nadal temat tabu.
Anoreksja
Inaczej jadłowstręt psychiczny - dotyka coraz większą ilość dzieci i młodzieży. Jest to zaburzenie odżywiania polegające na celowej, często drastycznej głodówce i utracie wagi. Chora osoba pragnie mieć stałą kontrolę nad własną wagą, gdyż ma zaburzone postrzeganie własnego ciała. Chory wierzy, że szczupła sylwetka jest kluczem do sukcesu, nawet kosztem wyniszczenia organizmu. W anoreksji występują: niska samoocena, poczucie beznadziejności, brak wiary w siebie, niezadowolenie ze swojej figury, lęk przed dorosłością i dojrzewaniem. Choroba jest trudna do zdiagnozowania - trzeba najpierw wyelminować podejrzenia innych chorób psychicznych oraz somatycznych.
Przykładowe zmiany fizyczne u osoby cierpiącej na anoreksję to: brak miesiączki, anemia, znaczna utrata włosów, niskie ciśnienie krwi, wyniszczenie. Anoreksja może być dziedziczna.
Sprawdź: Szokujące wyznanie Kory: Myślałam o samobójstwie!
Bulimia
Również zaburzenie odżywniania, objawiające się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne (tzn. wywoływanie wymiotów, głodówki, użycie środków przeczyszczających, wykonywanie lewatyw, nadmierne ćwiczenia fizyczne). Często występuje u osób przebywających w grupach, w których wymagana jest szczupła sylwetka (np. taniec, bieganie, modeling, aktorstwo). Przyczynami bulimii są: brak samoakceptacji, konflikty rodzinne, zaburzenia samokontroli, uszkodzenie ośrodka sytości w mózgu, emocjonalne zaniedbanie dziecka w dzieciństwie czy brak akceptacji ze strony środowiska.
Przykładowe zmiany fizyczne u osoby cierpiącej na bulimię to: odwodnienie, zmęczenie, rany/blizny na grzbietach rąk, uszkodzenie szkliwa zebów.
Nerwica
Przy nerwicy chory bardzo często zdaje sobie sprawę w absurdalności swoich objawów, mimo to wciąż przeżywa lęk związany z nimi. Często odczuwa bóle m. in. w klatce piersiowej, głowy, żołądka czy serca. Występują również zaburzenia seksualne, zaburzenia mowy, ciąża urojona czy napady drgawkowe. Nerwica spowodowana jest nierozwiązanymi konfliktami wewnętrznymi (np. między potrzebami, a obowiązkami), nieodreagowanymi urazami czy brakiem opieki rodzicielskiej w dzieciństwie. Często osoby chore cechuje nadmierne zaangażowanie w pracę oraz utrata radości z życia.
Zobacz: SUROWE WYCHOWANIE dziecka wpływa na jego samoocenę. Może powodować DEPRESJĘ!
Depresja
Jest najczęstszym powodem samobójstw. Charakteryzuje się obniżeniem nastroju (smutek, przygnębienie), niezdolnością przeżywania przyjemności oraz obniżeniem sprawności fizycznej. Osoba chora na depresję ma obniżoną sprawność myślenia, zaburzenia uwagi i koncentracji, nie potrafi podjąć decyzji. Dręczy ją poczucie nieuzasadnionej winy oraz obniżenie poczucia własnej wartości. Depresji często towarzyszą zaburzenia snu: bezsenność lub nadmierna senność. Nawracające myśli o śmierci i myśli samobójcze stanowią codzienność chorej osoby.
Uzależnienia
Uzależnić można się praktycznie od wszystkiego: od używek (np. alkohol i papierosy), od pracy, od seksu, od jedzenia... Coraz więcej osób, szczególnie młodych, cierpi na chociaż jedno uzależnienie. Może być fizyczne (od danej substancji), jak i psychiczne (od danej osoby, czynności, itd). Walka z jakimkolwiek uzależnieniem zależna jest od osoby chorej. Zazwyczaj następuje poprzez wyelminowanie z życia przyczyny uzależnienia. Występuje wtedy syndrom odstawienny, który może być bardzo trudny do przetrwania bez odpowiedniego wsparcia ze strony specjalisty.
Główne objawy uzależnienia to: zachowanie staje się nawykowe, regularne i częste, jest przyczyną problemów (zdrowotnych, finansowych), trudno go zaprzestać, ma charakter kompulsywny. Osoba uzależniona staje się agresywna i nieprzewidywalna.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail