Zaledwie jednemu na dwudziestu Polaków udaje się rzucić palenie. Wiadomo, że nikotyna jest równie uzależniająca jak alkohol czy narkotyki. Nie wywołuje widocznego odurzenia, lecz wciąż pozostaje szkodliwa dla zdrowia. Jednak wokół palenia powstało także wiele mitów. Sprawdź, jakie przekonania o papierosach są mylne.
Mity o paleniu papierosów
Palenie sprawia przyjemność - osoba uzależniona od papierosów nie odczuwa przyjemności z samego palenia, ale z tego, że zaspokoiła narastający głód nikotynowy. Podobną przyjemność alkoholik czerpie z kieliszka wódki.
Kilka papierosów dziennie nie szkodzi - nawet wypalenie jednego papierosa dziennie może mieć konsekwencje zdrowotne, szczególnie dla osób genetycznie narażonych na choroby układu oddechowego. Palacze bierni są przykładem osób, które chorują na raka płuc, mimo że same nie sięgają po papierosy i jedynie przebywają w towarzystwie palaczy.
Papieros wypalony po jedzeniu jest mniej szkodliwy - nie ma znaczenia, czy pali się po posiłku czy przed - do organizmu wciąż trafia ta sama porcja toksyn.
Sprawdź: Wojciech Szczęsny palił w szatni? Zachował się jak gimnazjalista, potraktowano go jak dzieciaka
Palenie łagodzi stres - nikotyna pobudza, lecz nie uspokaja! Papieros może łagodzić stres jedynie u osoby uzależnionej, ponieważ zaspokaja głód nikotynowy.
Palenie bez zaciągania jest bezpieczne - jest równie niebezpieczne jak palenie bierne. Człowiek i tak wciąga do płuc toksyczny dym.
Papierosy mentolowe są zdrowsze od tradycyjnych - również w papierosach mentolowych znajdują się substancje smoliste i rakotwórcze. Dodatkowo szybciej uzależniają ponieważ substancje zapachowe i smakowe ułatwiają wchłanianie nikotyny.
Papierosy cienkie i light są mniej szkodliwe - zawierają tyle samo związków toksycznych, co tradycyjne. Jest to jedynie chwyt reklamowy.
Papierosy sprzyjają odchudzaniu - kiedy rzucamy palenie poprawia się nam węch i smak, więc potrawy lepiej smakują. Przez to jemy chętniej i w większych ilościach. W dodatku brak możliwości zaspokojenia głodu nikotynowego kolejnym papierosem skutkuje sięganiem po jedzenie.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail