Depresja, wahania nastroju, niepokój...

i

Autor: Getty Images

Pozwól sobie na martwienie się. Dlaczego nie warto nad nim panować?

2021-12-16 14:34

Specjaliści od zdrowia psychicznego zwracają naszą uwagę na to, iż powinniśmy przestać próbować panować nad martwieniem się. Im bardziej bowiem starasz się zapanować nad tym, że się martwisz, tym bardziej to martwienie się nasili. Często usłyszeć możemy zadziwienie znajomych, że aż tak przejmujemy się jakimś zdarzeniem. Tutaj jednak nie pomogą porady typu „przestań się już martwić”. Jak zatem dbać o swój dobrostan psychiczny?

Martwienie się jest zjawiskiem, które dotyczy każdego człowieka. Zależnie od naszej osobowości, przebiega ono w różny sposób i pojawia się w nieco innych sytuacjach. Nadmierne martwienie się związane może być z lękowymi zaburzeniami psychicznymi. Jest ono uporczywe i wyczerpujące dla ludzkiej psychiki. Nadmierne zamartwianie się trwać może godzinami i pojawiać się niemal codziennie. Dotyczy ono wielu codziennych i ważniejszych spraw.

Stan nadmiernego martwienia się może zakłócać codzienne funkcjonowanie jednostki. Osoby nadmiernie zamartwiające się mają trudności w akceptowaniu ryzyka i nieudanym panowaniem nad zamartwianiem się. 

Istnieją strategie kontroli emocji, które znacznie pogorszają kondycję psychiczną człowieka dużo martwiącego się. Nie powinno się przede wszystkim tłumić swoich emocji ani wmawiać sobie, że nie czuje się niepokoju. Źle działać będzie tutaj również fałszywe wmawianie sobie, że wszystko będzie dobrze. Aby uniknąć negatywnych skutków dla Twojej psychiki postaraj się nie krytykować siebie za martwienie się, ani nie tłumić przygnębienia czy lęku, które pojawiają się przy zamartwianiu.

Sonda
Czy martwią Cię zachodzące zmiany klimatyczne?
Poradnikzdrowie.pl - Ile kalorii mają potrawy wigilijne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają