W czerwcu przede wszystkim pamiętajmy o podlewaniu ogrodu, szczególnie gdy temperatura jest wysoka i nie ma opadów.
Zadania na czerwiec
* Pielęgnujemy trawnik: kosimy, podlewamy, usuwamy chwasty. Jeśli jest ich niedużo, robimy to ręcznie, herbicydy stosujemy w ostateczności. Warto też przeprowadzić zabieg napowietrzania trawnika.
* Jeśli zauważymy, że woda w stawie zrobi się zielona, to świadczy, że namnożyły się w nim glony. Trzeba je usunąć, na przykład wyławiając siatką. W czerwcu można rozsadzać zbyt gęsto rosnące rośliny wodne.
* Do kompostownika dokładamy organiczne odpadki z gospodarstwa domowego oraz resztki roślinne z ogrodu: skoszoną trawę, ścięte pędy i przekwitłe kwiatostany roślin ozdobnych, wyrwane chwasty (tylko te, które nie kwitną!). Pamiętajmy o polewaniu wodą pryzmy kompostowej - powinna być ona zawsze lekko wilgotna.
* Można wysiewać koniczynę, facelię, gorczycę, łubin na nawozy zielone.
* Zadbajmy też o drzewa i krzewy owocowe oraz warzywa. Pod koniec miesiąca na drzewach jabłoni, brzoskwiń i grusz należy przerzedzić zawiązki owoców. Pamiętajmy o podlewaniu - owoce potrzebują dużo wody, aby dorosnąć i dojrzeć.
* Zbieramy owoce jagody kamczackiej, truskawek, poziomek, borówki amerykańskiej, a pod koniec miesiąca porzeczki, maliny, agrest i wczesne odmiany czereśni.
* W warzywniku trzeba odchwaszczać grządki, spulchniać glebę, podlewać i nawozić.
* Mocujemy do podpór wysadzone wcześniej pomidory i odmiany fasoli, które tego wymagają.
Co sadzimy w ogrodzie
W pierwszych dniach czerwca trzeba posadzić ogórki, a także warzywa dyniowate, takie jak dynie i patisony. To również pora na kalarepę i buraki, które zbierać będziemy późną jesienią.
Sukcesywnie dosiewać trzeba rośliny, które dojrzewają w zbliżonym czasie. Dzięki temu będziemy mogli z nich korzystać przez cały sezon. Do tej grupy warzyw należy rzodkiewka, fasola szparagowa, karłowa i tyczna, sałata.
Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie odmiany nadają się do wysiewania o różnych porach. Zwłaszcza w przypadku sałaty latem sadzimy odmiany przeznaczone do późnego zbioru.
ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail
Jeśli brak miejsca na grządkach, dobrze jest skorzystać z inspektów. Można w nich przygotować rozsadę warzyw, które posłużą jako poplon, takich jak kalafiory, brokuły, endywia czy szybko rosnący koper włoski. Koper to zresztą tylko jedna z licznych roślin przyprawowych, które powinny znaleźć się w ogrodzie.
Słoneczna pogoda, panująca zazwyczaj w czerwcu, sprzyja szybkiemu wzrostowi roślin, na wolnej grządce wysiejmy więc kilka odmian bazylii, rzeżuchę, trybulę czy pietruszkę naciową.
Odważni mogą spróbować uprawy melona lub arbuza, oczywiście z rozsady - jeśli lato będzie długie i ciepłe, będzie można cieszyć się ich owocami.