Pracoholizm może być naprawdę groźny. Przez niego człowiek nie potrafi czerpać satysfakcji ani z życia osobistego, ani też z życia zawodowego. Jest to pewnego rodzaju uzależnienie, które – jak inne uzależnienia – wyniszcza ludzką psychikę i organizm. Wyjątkowo ważne jest pilnowanie się w zakresie „zapracowania” w obecnych czasach, kiedy pęd ku rozwojowi zawodowemu jest tak silny. Zobacz, w jaki sposób ochronić się przed wpadnięciem w pułapkę nieustannej pracy.
Zdefiniuj co daje Ci praca
Aby uniknąć ciągłego pracowania postaraj się wypisać wszystkie istotne aspekty, które daje Ci praca. Zapisz lub też przemyśl to, że praca zawodowa daje Ci pieniądze, rozwój. Może masz z niej jakieś inne korzyści? Zdefiniuj to wszystko, co chcesz wyciągnąć ze swojej pracy. Pomoże Ci to w przyszłości, aby skupiać się na danych celach, a po ich codziennym spełnieniu – odciąć się od stresu związanego z pracą.
Określ swoje życiowe wartości
Jedną z ważnych życiowych wartości może być właśnie praca. Trzeba jednak pamiętać, aby nie była ona jedynym celem. Spójrz na co poświęcasz czas w przeciągu tygodnia i skonfrontuj to ze swoimi celami. Dzięki temu utwórz w głowie lub na kartce listę ważnych dla Ciebie rzeczy. Zapisać możesz na niej pracę, rodzinę, swoje pasje, bliskich Ci ludzi.
Dobrze planuj czas
Postaraj się aby w Twoim planie dnia czas na pracę i czas na realizację innych celów z Twojej listy życiowych wartości, były wyraźnie rozgraniczone. Będąc w pracy staraj się dobrze wykonywać obowiązki, skupiać na niej oraz rozwijać się. Z kolei wychodząc z pracy postaraj się skupić na czymś innym – niech będą to sprawy domowe, Twoja rodzina czy popołudniowe przyjemne aktywności.