Osada została nazwana na cześć angielskiego króla Jakuba. Założyło ją, 70 km od ujścia rzeki James, 39 marynarzy i 104 osadników w 1608 r. Już rok później przypłynął statek z zaopatrzeniem oraz siedemnastu kolejnych osadników, w tym Holendrów, Niemców i... Polaków. Dzięki nim w Jamestown uruchomiono manufaktury, w których produkowano m.in. szkło.
Miłość córki wodza
Jednak nie wszystko układało się tak słodko. Mieszkańcy od początku mieli kłopoty z Indianami. I z tym wiąże się romantyczna historia. Pewnego razu grupa kolonistów pod wodzą Johna Smitha udała się na poszukiwanie pożywienia. Nagle zostali otoczeni przez Indian. Prawie wszyscy uczestnicy wyprawy zostali wymordowani, jedynie Johna Smitha uratowała córka wodza, Pocahontas. Miłość jej jednak nie uchroniła mieszkańców Jamestown od indiańskich napadów.
Wkrótce jednak sytuacja się polepszyła. Zaczęto uprawiać tytoń, który eksportowano do Anglii. Kiedy okolica zaczęła być zaludniana przez przybyszy z Anglii, Jamestown stało się stolicą kolonii. Ludność się zaczęła bogacić, a w 1619 r. odnotowano pierwszy strajk polskich hutników, którzy żądali polepszenia swoich praw pracowniczych.
Replika Jamestown
Obecnie z miasta pozostały tylko resztki i jest ono częścią parku narodowego. W 1957 r. 800 metrów od dawnego centrum zbudowano replikę dawnego Jamestown.
Wyprawa przez ocean trwała 4 miesiące
Osadnicy, którzy założyli Jamestown - pierwszą angielską kolonię w Ameryce Północnej, rozpoczęli swoją podróż w grudniu 1606 r. Płynęli trzema statkami należącymi do Wirginijskiej Kompanii Londyńskiej. Jednostką flagową ekspedycji był przeznaczony do przewożenia towarów żaglowiec Susan Constant.
Na jego pokładzie znajdowało się 71 pasażerów i członków załogi.
1. Statki wypłynęły z Anglii 20 grudnia 1606 r.
2. Przez cztery tygodnie stały na kotwicy w kanale La Manche, czekając na sprzyjające wiatry.
3. Wyspy Kanaryjskie, około 20 lutego; statki natrafiły na południowo-zachodnie pasaty.
4. Karaiby, 24 marca; przez 18 dni uzupełniano zapasy; jeden osadnik zmarł.
5. Statki rzuciły kotwicę w pobliżu przyszłego fortu Jamestown 13 maja 1607 r.
Co się stało ze statkiem?
1607
W kwietniu statek dotarł do wybrzeży Virginii. Miesiąc później wyruszył w powrotną drogę do Anglii.
1615
Ostatnia informacja mówi o podróży Susan Constant z angielskiego Bristolu do Marseilles we Francji. Potem nigdy w archiwach nazwa statku już się nie pojawiła.
Pierwsza osada
Fort Jamestown został zbudowany wiosną 1607 roku w ciągu miesiąca. Położony na półwyspie, chronił osadników przed atakami hiszpańskich okrętów i Indian.