Śmiech

i

Autor: Pezibear, Pixabay.com

Zwyczaje w Polsce i na świecie

Prima aprilis to dzień, w którym można pleść androny. Nawet o uprawie drzew spaghetti

2025-03-31 14:44

Prima aprilis, uważaj, bo się pomylisz! A o pomyłkę tego dnia nie trudno, bo w dzień żartów każdy próbuje sprawić byśmy uwierzyli w niemożliwe. Prima aprilis to jedyny dzień w roku, w którym możemy bezkarnie pleść androny (o ile oczywiście żart jest w dobrym guście). Święto kojarzone z psikusami obchodzone jest nie tylko w Polsce ale i wielu miejscach na świecie. Kiedy jest Prima aprilis? Jakie są najlepsze primaaprilisowe żarty? Sprawdź nasze propozycje.

Prima Aprilis obchodzimy 1 kwietnia, w 2025 roku będzie to wtorek. Tego dnia dorośli mogą poczuć się, jak dzieci. Wiele osób robi sobie zabawne żarty, celowo wprowadzając innych w błąd, a nawet konkuruje o miano najbardziej „wiarygodnego” psikusa. 1 kwietnia nawet w mediach pojawiają się żartobliwe, na pozór prawdziwe informacje. Nie wiadomo dokładnie skąd wzięła się ta tradycja. Prawdopodobnie zwyczaj Prima aprilis zapoczątkowano w średniowieczu, nawiązując do starorzymskich praktyk - Cerialii, obchodzonych na początku kwietnia na cześć bogini Ceres. Według jednej z legend, kiedy Ceres poszukiwała porwanej córki, została wyprowadzona w pole. Inne źródła mówią, że obyczaj wywodzi się z rzymskiego święta Veneralia, połączonego ze świętem Fortuny Virilis i Cerialiami (ku czci Ceres), obchodzonego właśnie 1 kwietnia. W tym dniu dozwolone były żarty, wygłupy i kawały. Mężczyźni zakładali damskie okrycia oraz peruki i tańczyli na ulicach.

Prima Aprilis w Polsce i na świecie

Tradycja opowiadania zmyślonych historii 1 kwietnia trafiła do Polski z Europy Zachodniej w XVI wieku. Prima Aprilis był dniem niepoważnym i w związku z tym nie powinno się robić żadnych poważnych rzeczy. Podobnie, jak dziś pierwszy kwietnia upływał na robieniu przeróżnych dowcipów i naigrawaniu się z naiwnych bądź nieostrożnych ludzi. W niektórych regionach Polski dzieci mogły urządzać psikusy także 12 marca, w dzień św. Grzegorza, patrona uczących się. Obyczaj ten nosił nazwę gregorianek lub gegołów. Prima Aprilis jest znany także w innych krajach. W Rosji nazywany jest „Dniem śmiechu”. Na Litwie, to „Dzień kłamcy”, w Portugali zaś „Dzień kłamstwa”. W Wielkiej Brytanii, Australii i RPA obchodzony jest jako "April Fools’ Day" (Dzień Głupca). „Aprilscherz” obchodzi się w Niemczech.We Francji prima aprilis jest znany jako „Dzień kwietniowej ryby”, a w Szkocji - "Hunt the gowk Day", czyli polowanie na głupca.

To była największa mistyfikacja w dziejach telewizji informacyjnej. Tak stacja nabrała widzów na prima aprilis.

Jak pisaliśmy wyżej w tym roku Prima Aprilis czyli 1 kwietnia wypada w czwartek. Najłatwiej będzie zażartować ze wszystkich z samego rana, gdy jeszcze nie zdarzą spojrzeć i w kalendarz i wyczulić się na dowcipy. Najprostsze będą psikusy dotycząc np. niedziałającego sprzętu. Wystarczy wyjąc wtyczkę od telewizora z kontaktu tak by nikt nie widział. Przy próbie uruchomienia odbiornika domownik może pomyśleć, że telewizor jest zepsuty. Kolejnym przykładem może być sól w cukierniczce, lub bita śmietana zamiast pasty do zębów. Są jednak w historii przypadki takich żartów, których odkręcanie trwało latami. Np. w 1957 roku w programie informacyjnym brytyjskiej telewizji BBC, Panorama podano informację o rodzinnym drzewie spaghetti. W tym czasie makaron nie był tak popularny w Wielkiej Brytanii więc wielu Brytyjczyków nie wiedziało, że jest robiony z mąki i wody. Po emisji materiału widzowie dzwonili w sprawie porad dotyczących uprawy własnych drzew spaghetti. Historię prawdopodobnie wymyślił, pochodzący z Wiednia, operator kamery Charles de Jaeger. Jak podaje Museum of Hoaxes, gdy de Jaeger chodził jeszcze do szkoły, jeden z jego nauczycieli powiedział uczniom w klasie, że są tak głupi, że uwierzyliby w to, że spaghetti rośnie na drzewach. W 2009 roku redakcja amerykańskiej telewizji informacyjnej CNN uznała, że wiadomość była „największą mistyfikacją kiedykolwiek podaną przez renomowaną instytucję informacyjną”.

ZOBACZ TEŻ: Tysiąc lat temu doszło do wydarzenia, które na zawsze zapisało się w historii Polski. W tym roku Gniezno chce je powtórzyć, ale z większym rozmachem

Super Express Google News
Marian tu jest jakby…, czyli quiz o cytatach z kultowych polskich filmów. Trudny test, który rozwiążą tylko kinomaniacy
Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś prostego. Wstaw brakujące słowo w cytacie z filmu „Galimatias, czyli kogel-mogel II”. „Marian. Tu jest jakby …”
Nosel wkręca
Ślimak na robactwo
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama
      1. Now Playing
        Up NextŚlimak na robactwo
      2. Now Playing
        Up NextAwaryjny dzwonek
      3. Now Playing
        Up Next2 umowy, 2 liczniki
      4. Now Playing
        Up NextWakacje pod napięciem
      5. Now Playing
        Up NextMotocykl dostarczony taksówką?
      6. Now Playing
        Up NextKsero człowieka
      7. Now Playing
        Up NextZalanie
      8. Now Playing
        Up NextOwoce do oclenia
      9. Now Playing
        Up NextJedzenie w walizkach
      10. Now Playing
        Up NextKontrol kominowa
      11. Now Playing
        Up NextZamurowana
      12. Now Playing
        Up NextOdprawa na pół etatu
      13. Now Playing
        Up NextŚwiadek - gęś
      14. Now Playing
        Up NextOznaczenie śrub
      15. Now Playing
        Up Next60% wstawienia okien
      16. Now Playing
        Up NextZa krótka nóżka
      17. Now Playing
        Up NextWoda z basenu w wannie
      18. Now Playing
        Up Next5 śrubek
      19. Now Playing
        Up NextCzy urzędniczka dojedzie?
      20. Now Playing
        Up NextWłasne łóżko
      21. Now Playing
        Up NextKrawcowa

      Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki