Jak często prać poszewki od pościeli?
Pościel to miejsce, w którym zbiera się wiele brudu. Na poduszkach i kołdrach pozostają bakterie, drobnoustroje, a nawet nasz naskórek. Regularnie pranie poszewek oraz samej pościeli to przede wszystkim kwestia higieny. Pościel należy zmieniać przynajmniej raz w tygodniu, a w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju alergie warto to robić nawet częściej. Pamiętaj również, że poszewki na pościel należy wyprać także przed ich pierwszym założeniem. Nigdy nie śpij w nieupranej pościeli prosto ze sklepu.
Jak prawidłowo prać poszewki?
Przez wiele lat panowało przekonanie, że poszewki oraz pościel należy prać w jak najwyższej temperaturze. W dawnych czasach nawet się je gotowało. Obecnie zaleca się przede wszystkim stosowanie do wskazówek zawartych na metkach. Jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, możesz prac poszewki w temperaturze 60 stopni Celsjusza. W ten sposób masz pewność, że wszystkie bakteria i roztacza zostaną wyeliminowane w tkaniny. Jednak nie wszystkie rodzaje poszewek oraz pościeli nadają sie do prania w tak wysokich temperaturach/
W ilu stopniach prać poszewki? Przydatna ściągawka
- Poszewki bawełniane - ten rodzaj tkaniny możesz uprać temperaturze 60ºC.
- Poszewki satynowe - w zależności od zaleceń producenta pierz je w temperaturze od 40 do 60ºC. W tym przypadku zalecane jest niekorzystanie z wirowanie.
- Poszewki flanelowe - maksymalna temperatura prania powinna wynosić 40ºC. Aby zachowały one swoją miękkość korzystaj z płynu do płukania.
- Poszewki z kory - temperatura prania powinna wynosić 40-60ºC.
- Poszewki jedwabne - pierz je w temperaturze maksymalnie 30º Celsjusza. Unikaj silnych detergentów oraz wirowania.
Genialny trik na czystą pościel. Zapomniany sposób sprawi, że będzie jak nowa
Jednym z lepszych sposobów na to, by poszewki były świeże i jak nowe przez długi czas jest jej krochmalnie. Krochmal to nic innego jak tekstylny płyn na bazie skrobi, najczęściej ziemniaczanej. Chroni on przed zagnieżdżeniem się w pościeli wszelkiego rodzaju bakterii, brudu, a nawet kurzu. Namocz pościel w mieszance krochmalu oraz wody, a następnie upierz w pralce.