Do pierwszych sygnałów ostrzegawczych należy uczucie zmęczenia, obrzęki kostek, senność po jedzeniu, nocny kaszel, duszności podczas wysiłku, nocne oddawanie moczu, bóle brzucha, zaparcia. I jeśli takie objawy nie tylko utrzymują się długo, ale też nasilają, należy udać się do lekarza. Dolegliwości te mogą wskazywać na niewydolność serca.
Czym jest niewydolność
Przy niewydolności mięsień sercowy nie jest w stanie dostarczyć naszym narządom odpowiedniej ilości krwi. A brak krwi w tkankach to brak energii dla organizmu. Niewydolność nie równa się zatrzymaniu serca. Znaczy tylko, że pompa serca nie pracuje prawidłowo. Przyczyny zaburzeń mogą być różne, m.in. zawał, nadciśnienie czy choroba wieńcowa. A zatem w leczeniu niewydolności serca ważna jest kuracja farmakologiczna i zmiana stylu życia.
Zadbaj o dietę
Odpowiednia dieta i ruch wspomagane lekami pozwalają chorym z tą dolegliwością na prowadzenie niemal normalnego trybu życia.
Dieta korzystna dla serca to - warzywa i owoce - najlepiej surowe, mało tłuszczów zwierzęcych, unikanie soli i rezygnacja z palenia, jeśli palisz. Alkohol rozsądnie i w umiarze, najlepiej wytrawne czerwone wino.
Dietę możemy wzbogacić suplementami. Na rynku nie brakuje naturalnych preparatów będących źródłem witamin, mikroelementów i związków korzystnych dla zdrowia.
Ruch też jest wskazany. Serce dobrze jest czasami nieco obciążyć i potrenować. Może to być np. spacer do pracy.
Nie można też zapominać o badaniach kontrolnych. Będziesz miał wtedy pewność, że twoje serce pika w odpowiednim rytmie.