Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz
Święte słowa. Materac, na którym śpisz nie może być ani za twardy, ani za miękki. Zbyt miękki, zapadający się, sprawi, że będziesz budzić się z bólem kręgosłupa. Na miękkim materacu kręgosłup nienaturalnie się wygina, stąd bóle pleców, problemy z oddychaniem. Zbyt twardy niszczy komfort spania, uciskając naczynia krwionośne, może to spowodować pojawienie się skurczy i drętwienie mięśni. Najlepszy materac to taki, który daje dobre podparcie dla całego ciała. Jednak dobierając materac należy kierować się nie tylko jego twardością, dlatego warto osobiście poradzić się eksperta.
Temperatura w sypialni
Aby dobrze spać – zadbaj o odpowiednią temperaturę w miejscu, w którym śpisz. Sypialnia powinna być najchłodniejszym pomieszczeniem w domu – najlepiej śpi się w temp. 18c ! Przed pójściem do łóżka dobrze wywietrz pokój. O odpowiednie warunki w sypialni warto zadbać już na etapie wybierania okien - zadbaj o to, aby miały dobrą wentylację. Okna firmy MS więcej niż OKNA wyposażone w mikrowentylatory zapewniają stały dopływ świeżego powietrza w każdych warunkach pogodowych. Jest to niezbędne minimum, które gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza. Mikrowentylatory, zamontowane w przestrzeni okuciowej, umożliwiają bezobsługowe działanie i są niewidoczne przy zamkniętym oknie.
Światło, ale nie w nocy
Spanie przy zapalonym świetle, czy nie osłoniętym oknie przy dobrze oświetlonej nocą ulicy negatywnie wpłynie na zasypianie i na sen. Zadbaj o to, aby w pokoju było ciemno – dobre rolety to podstawa!
Polecamy ROLETY kompaktowe sterowane radiowo firmy MS więcej niż OKNA. Za pomocą pilota możemy dowolnie zaprogramować podnoszenie lub opuszczanie rolet dla każdego pomieszczenia w domu. Programator w pilocie to inteligentny system zarządzania funkcjami rolet.
Hałas zza okna
W hałasie nie śpi się dobrze, a nocą, kiedy dźwięk dobrze się niesie, wybudzać cię może nawet odgłos przejeżdżającego co jakiś czas samochodu. Warto pomyśleć o tym już na samym początku - instalując okna dźwiękoszczelne odpowiednio tłumiące i wyciszające hałasy z zewnątrz. Jednak nie kieruj się jedynie nazwą, tylko parametrami. Za dźwiękoszczelność okna w największym stopniu odpowiadają szyby zespolone. Aby dobrze izolowały dźwięk – szyby muszą mieć większą i zróżnicowaną grubość czyli najlepiej sprawdzają się szyby laminowane ze specjalną folią akustyczną PVB - tu polecamy okna firmy MS więcej niż OKNA. Okna muszą być szczelne, najmniejsza nieszczelność niszczy efekt tłumienia hałasu dlatego ważne też jest dobre przyleganie uszczelek oraz dokładność montażu.
Dźwiękoszczelność okna określa się za pomocą współczynnika RW czyli tzw. ważonego współczynnika tłumienia hałasu dla wszystkich częstotliwości, wyrażonego w decybelach. Im wyższa wartość współczynnika, tym mniej hałasu będzie dochodzić do mieszkania z zewnątrz. RW powinno być nie tylko dla samej szyby, ale dla całego okna. W mieście przy drodze o dużym natężeniu ulicznego ruchu warto zainwestować w stolarkę, której RW wynosi co najmniej 35 dB, na wsi wystarczy RW 30-32 dB.
Prawidłowo określony współczynnik tłumienia hałasu zawiera także oznaczenia C i CTR - widmowe wskaźniki adaptacyjne na przytkład: RW(C;CTR)=35(-1;-5)dB. C to współczynnik korekcyjny (zawsze ujemny) dla hałasów charakterystycznych dla autostrad, tras szybkiego ruchu, lotnisk, tras kolejowych i informuje o zdolności tłumienia hałasu charakterystycznego dla tych miejsc. CTR dotyczy niskich częstotliwości, czyli np. miejskiego ruchu ulicznego. Należy je uwzględnić, jeśli hałąs za oknem ma właśnie taki charakter.
Co jest jeszcze ważne dla dobrego snu?
Staraj się chodzić spać o jednej godzinie, nie pij przed snem alkoholu ani mocnej herbaty czy kawy. Pozbądź się z sypialni telewizora czy komputera.