Problemy ze stawami występują najczęściej u psów starszych (od 8. roku życia), ale nie jest to jedyny przypadek. U psów ras dużych, u psów po wypadkach, z nadwagą, u ras psów z predyspozycjami (labrador, alaskan malamute, owczarek szetlandzki, golden retriever) zmiany zwyrodnieniowe mogą pojawić się wcześniej. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.
Niestety schorzeń stawów nie da się cofnąć. Można jedynie zatrzymać i/lub opóźnić ich rozwój. Wynikają one z bardzo powolnej regeneracji chrząstki stawowej. Niestety psy, które już mają problemy ze stawami, miewają lepsze i gorsze dni. Bywa, że ciężko je zmotywować do jakiegokolwiek ruchu.
Przyczyny chorób stawów
Przyczyną problemów ze stawami jest zużycie się chrząstki stawowej (dochodzi do tego wraz z wiekiem lub w związku z urazem) oraz choroby: dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł. Zwiększa się senność psa, bywa, że pojawia się kulawizna, sztywny chód. Nadwaga u zwierzęcia przyśpiesza proces "niszczenia" stawów.
Pierwszymi objawami zwyrodnienia stawów są problemy z poruszaniem się psa. Zwierzę nie chce wstawać, ciężko chodzi po schodach, nie wskakuje na kanapę lub do samochodu. Pies stara się chodzić tak, aby nie obciążać bolącego stawu. Diagnoza choroby stawów jest szyba - weterynarz sprawdza bolesność miejsca, zanik mięśni, wykonuje zdjęcie RTG i sprawdza ruchomość stawu - czy można go zgiąć/wyprostować do końca. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.
Leczenie
Jak już pisaliśmy wcześniej, problemów ze stawami cofnąć się nie da. Można już tylko leczyć psa - nieoperacyjnie lub operacyjnie. Leczenie nieoperacyjne to podawanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, likwidacja nadwagi, odpowiednia dieta zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Na rynku jest także wiele produktów skomponowanych tak, aby skutecznie wspomagać i odżywiać stawy. Typowe chondroprotetyki zawierają w składzie, m.in. glukozaminę, chondroitynę, często Omega 3 i witaminy a te bardziej nowoczesne także kwas hialuronowy lub/i kolagen. Przy czym trzeba pamiętać, że suplementy diety wymagają dłuższego czasu stosowania, aby doszło do pożądanych efektów.
Psy nie powinny biegać, a jedynie spacerować lub... pływać! Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby ten rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Psy duże mogą pływać w zbiornikach wodnych do jesieni, z małymi pieskami można ćwiczyć w wannie. Na bolące stawy dobre jest również ciepło – gorący termofor czy poduszka elektryczna.
Jak zapobiegać?
Kluczowa jest oczywiście dieta i ruch. Spacery powinny mieć równe tempo (bieganie wcale nie jest wskazane). O dziwo ważne jest także podłoże w naszym domu - panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Dodatkowo należy zapewnić miękkie posłanie w ciepłym i suchym miejscu, z dala od przeciągów. Warto wprowadzić udogodnienia np. nie prowadzać psa po schodach jeśli to nie jest konieczne.