Produkty typu light to inaczej produkty o obniżonej wartości energetycznej. Bardzo często stanowią element diety odchudzającej. Jednak mimo większej ceny nie zawsze są dobre jakościowo.
Czemu produkty light nie są skuteczne?
Aby obniżyć kaloryczność produktu, trzeba coś z niego usunąć. Przykładowo w serach żółtych obniża się zawartość tłuszczu, a wraz z nim ilość witamin (m. in. A i D wpływające na wzrok, skórę i kości). Zmniejsza to wartość odżywczą produktu i obniża wykorzystanie innych składników odżywczych. Wapń zawarty w cenionym przez nas nabiale jest znacznie gorzej przyswajany bez udziału witaminy D.
Sprawdź: Chcesz szybko schudnąć? Śpij w niskiej temperaturze!
Robiąc zakupy, trzeba uważnie czytać etykiety. Nie każdy produkt oznaczony jako "fit" czy "light" jest naprawdę niskokaloryczny. Należy uważnie zagłębić się w skład kupowanego produktu. Usuwany cukier bardzo często zastępowany jest tłuszczem a tłuszcz - cukrem.
Produkty light często zawierają wodę lub substancje zagęszczające, które uzupełniają usunięte składniki. Wyższa zawartość wody wiąże się z mniejszą trwałością produktów, dlatego wraz z nią pojawiają się też konserwanty.
Z żywnością typu light związany jest również aspekt psychologiczny. Gdy produkt ma obniżoną zawartość kalorii, to mniejszą uwagę przywiązuje się do spożywanej ilości. Łatwo zapomnieć, że wszystkie produkty zjadane w nadmiernych ilościach są przyczyną nadwagi. Odchudzone produkty nie są zatem złotym środkiem w walce ze zbędnymi kilogramami.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail