Wielu panów bardzo ociąga się, nim odwiedzi lekarza. Tymczasem regularne badania są bardzo ważne w zapobieganiu chorobom prostaty. Od 40. roku życia każdy mężczyzna powinien raz do roku poddać się badaniu per rectum (przez odbyt), które pozwala ocenić stan gruczołu krokowego. Po pięćdziesiątce warto oznaczyć poziom PSA (antygen sterczowy) w surowicy krwi jako profilaktykę antynowotworową. Jest to wskazane szczególnie wtedy, gdy w rodzinie były przypadki raka prostaty.
Odpowiednia dieta
W zapobieganiu problemom z prostatą ważną rolę pełni odpowiednia dieta. Najbardziej istotne jest ograniczenie w jadłospisie ilości zjadanego mięsa i tłuszczów zwierzęcych. Zawarty w nich cholesterol oraz nasycone kwasy tłuszczowe prowadzą do uszkodzenia komórek prostaty. Sprzyjają powstawaniu miażdżycy, która prowadzi do przerostu stercza.
Do diety trzeba wprowadzić oleje roślinne, orzechy, pestki dyni czy słonecznika. Zawarte w nich: witamina E, selen, cynk, witamina C oraz beta-karoteny zapobiegają nowotworowi gruczołu krokowego
Profilaktyka problemów z prostatą. Lepiej zapobiegać niż leczyć
2017-03-15
1:00
Prawie 40 procent mężczyzn cierpi na przerost gruczołu krokowego. Powoduje to kłopoty z oddawaniem moczu, utrudnia satysfakcjonujące współżycie. Można się jednak starać do tego nie dopuścić.