Domowy warzywniak

i

Autor: SHUTTERSTOCK Rzodkiew

Proste sposoby na domowe zioła i warzywa. Zrób to, a będziesz mieć na balkonie warzywnik z prawdziwego zdarzenia

2022-06-15 11:02

Chcesz cieszyć się domowymi warzywami i świeżymi ziołami? Dobrym pomysłem jest mały warzywnik na balkonie lub na tarasie. Wbrew pozorom jego stworzenie nie jest trudne, a daje wiele satysfakcji. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę praktycznych porad i wskazówek, jak pielęgnować warzywa i zioła w domowych warunkach. Zrób to, a będziesz się cieszył ze świeżych pomidorów i ziół, które sam wyhodujesz.

Domowy warzywnik na balkonie. Od czego zacząć? 

Wbrew pozorom nie potrzebujesz dużo miejsca, wystarczy kilką metrów kwadratowych na balkonie i możesz przygotować swój domowy warzywnik. Zanim zabierzesz się za sadzenia pomidorów, ogórków czy tez truskawek sprawdź koniecznie, co będzie Ci potrzebne. Przede wszystkim zorientuj się jakiej ziemi wymagają warzywa, które chcesz posadzić, czy trzeba je dużo podlewać i jak wielki musi by doniczka. To podstawa, od której powinieneś zacząć. 

Zobacz także: Kwiaty, które kwitną całe lato. Posadź w czerwcu i ciesz się pięknym zapachem

Praktycznie wskazówki dotyczące hodowanie warzyw i ziół na balkonie

Donica to podstawa

Do domowej uprawy warzyw najlepiej sprawdzą się plastikowe donice, które same w sobie nie są zbyt ciężkie. Pamiętaj, że donica musi mieć wywiercone otwory w dnia lub stworzony drenaż. Warto wybierać takie doniczki, które są sporo większe od naszej sadzonki bo ta z pewnością się rozrośnie. Powinna być ona także dopasowana do konkretnego warzywa, które sadzimy, na przykład pory potrzebują głębokie donicy. Jeżeli brak CI miejsca na balkonie możesz wybrać warzywnik pionowy, który w ostatnim czasie jest bardzo modny.

Jaka ziemia i nawóz do uprawy warzyw na balkonie?

Pod uprawę warzyw potrzebujesz ziemie bogatej w składniki odżywcze. W sklepach znajdziesz gotowe mieszkanki dedykowane dla warzyw. Warto również kupić wszelkiego rodzaju preparaty, które dodatkową odżywią sadzonki i dostarczą im potrzebnych składników. W przypadku nawozów warto wybierać te naturalne, które zwiększają odporność roślin na szkodniki i sprawiają, że te lepiej rosną. Nawet jeżeli przygotowujesz warzywnik na balkonie przyda się preparat na mszyce, te szkodniki potrafią pojawiać się znikąd, nawet na wyższych piętrach budynku. 

Sadzonki czy rozsada?

Na targach i bazarach znajdziesz gotowe sadzonki, w ten sposób możesz uprawiać pomidory, truskawki, ogórki czy tez paprykę. Bardziej zaawansowani mogą spróbować sadzić z nasion jednak to trzeba robić o wiele wcześniej, już na samym początku wiosny. Niektóre warzywa takie jak sałatę czy szczypiorek można uprawiać na balkonie przez cały sezon wegetacyjny. 

Najprostsze są zioła

Na początku swojej przygody z warzywnikiem warto postawić przede wszystkim na zioła. Są one stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Wymagają one jedynie regularnego podlewania. Najpopularniejsze zioła do takiej uprawy to bazylia, tymianek, lubczyk, kolendra i mięta. Możesz je sadzić w jednej wielkiej donicy, dzięki temu powstanie wielozapachowa kompozycja cudownych ziół.

Uprawa warzyw na balkonie. Zobacz naszą galerię i sprawdź, jak hodować warzywa na balkonie

Tańczące z Promocjami 14.06

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki