Idea badania EHAA powstała na bazie doświadczeń spółki Lifeline Diag, specjalizującej się w analizie włosa ludzkiego. Rosnące zainteresowanie tą metodą badawczą, także ze strony branży weterynaryjnej, jak również ogromna miłość do zwierząt właścicieli spowodowały, że w laboratorium zrodził się pomysł wprowadzenia analogicznego badania dla psów. Firma nawiązała współpracę z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie i powołała do życia bliźniaczą firmę Pets Diag. Po kilku latach badań spółka, jako jedyna w Polsce, wprowadziła na rynek innowacyjną usługę badania EHAA dla psów i koni.
– Badanie EHAA daje najbardziej miarodajny wynik poziomów i proporcji pierwiastków odżywczych oraz substancji toksycznych występujących w sierści. Umożliwia kontrolę i regulację równowagi biochemicznej oraz mineralnego odżywienia organizmu – czynników niezbędnych dla zdrowia i prawidłowej kondycji zwierząt. To swego rodzaju badanie profilaktyczne, które potrafi wykazać niedobory oraz niekorzystne dla organizmu proporcje pierwiastków, które w krótkim okresie doprowadziłyby do licznych dolegliwości i chorób - wskazuje Marcin Maciąg, CEO i współtwórca Pets Diag.
Badanie EHAA warto wykonać w celach profilaktycznych, aby sprawdzić, czy stosowana dieta dostarcza zwierzętom wszystkich niezbędnych składników mineralnych. Ponadto, w sytuacji podejrzenia problemów zdrowotnych, gdy zwierzę zmaga się z konkretnymi dolegliwościami – otyłością lub jej nawrotami, alergią, problemami trawiennymi, skórnymi, chorobami zębów i przyzębia, dokucza mu świąd, wypadanie sierści i inne. Badanie zwierzęcia odbywa się w sposób prosty i nieinwazyjny. Zamawiając usługę, właściciel czworonoga otrzymuje przesyłkę w której odsyła pobraną sierść wraz z wypełnioną ankietą. Wynik badania wraz z obszerną interpretacją, zawierającą porady żywieniowe zostaje udostępniony on-line. Każdemu badaniu towarzyszy konsultacja ze specjalistą w dziedzinie dietetyki zwierzęcej. A odpowiadając na pytanie, dlaczego korzystniej jest przeprowadzić badanie sierści psa, a nie moczu Marcin Maciąg dodaje: – Wyniki badania krwi nie przedstawiają faktycznego składu poziomu pierwiastków w organizmie. Krew pełni bowiem rolę transportera substancji odżywczych. Reguluje stan pierwiastkowy organizmu poprzez pobieranie ich z jednych komórek przesuwając w kolejne. Z kolei sierść gromadzi informacje na temat zmian zachodzących w gospodarce mineralnej całego organizmu, dając tym samym faktyczny i dokładniejszy obraz nadmiarów i niedoborów odżywczych oraz obciążeń toksycznych, niż płyny ustrojowe.
W niecałe trzy lata Pets Diag, w ramach badań testowych i komercyjnych, przeprowadziło blisko 1100 analiz pierwiastkowych psów i koni. W tym czasie, badanie EHAA pomogło zdiagnozować przyczynę nadwagi, wysokiego stężenia substancji toksycznych oraz problemy z niepłodnością u wielu zwierząt.
– Jednym z naszych pierwszych pacjentów była suka berneńskiego psa pasterskiego, u której zastosowanie zmian żywienia w oparciu o wynik EHAA zaowocowało sześcioma pięknymi, zdrowymi szczeniętami, po kilku wcześniejszych nieudanych próbach rozrodu – wskazuje Kamila Kaczmarkiewicz-Dudek, specjalistka ds. produktu Pets Diag i dodaje: – Przykładem może być również inny berneńczyk, u którego zdiagnozowano obciążenie metalami ciężkimi. Po konsultacji i dobraniu odpowiedniej karmy, a także wymianie misek na ceramiczne, zniknął nie tylko problem z pierwiastkami toksycznymi, ale także z nadwagą i matową sierścią. Kolejny przykład to pies rasy border coli, który zmagał się z problemem nadmiaru żelaza. Wykonane badanie EHAA i konsultacja z ekspertem żywieniowym wykazały problem z tarczycą. Badanie krwi potwierdziło te przypuszczenia. Obecnie, tarczyca jest pod stałą kontrolą weterynarza, a dzięki ułożonej diecie wykluczono czynniki, które mogłyby jeszcze bardziej podnieść poziom żelaza. Z usług laboratorium Pets Diag oficjalnie korzysta wielu hodowców koni, w tym: Karolina Ferenstein-Kraśko - właścicielka stadniny koni Ferenstein w Gałkowie, Krzysztof Łojewski – prezes klubu jeździeckiego Preria Wilkowice czy Barbara Jaszczyk – właścicielka firmy 4U4Horses prowadzącej masaże oraz rehabilitacje koni, zajęcia z hipoterapii oraz naukę jazdy konnej. Spółka aktywnie wspiera działania na rzecz edukacji zdrowego żywienia zwierząt i profilaktyki zdrowotnej. Na co dzień współpracuje z Polskim Związkiem Hodowców Koni.
W bliskiej przyszłości Pets Diag planuje wprowadzić komercyjne badania EHAA dla kotów, na które czeka zniecierpliwiona grupa hodowców. W kolejnych latach, pierwsze w płynie mineralne suplementy diety dla psów.