Bycie Prosumentem opłaca się ze względów ekonomicznych i środowiskowych. Z wyliczeń przygotowanych przez Ekspertów z Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej wynika, że czteroosobowe gospodarstwo domowe, które zdecyduje się na mikroinstalację fotowoltaiczną mogłoby obniżyć rachunek za energię z 2475 zł (rocznie) do 275 zł*. Jak to zrobić?
Krok 1
Wylicz ile zużywasz energii i ile możesz zaoszczędzić
Jak to zrobić? Wystarczy skorzystać z jednego z sześciu kalkulatorów znajdujących się na stronie projektu „Postaw na słońce" współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kalkulatory znajdziesz pod adresem: www.postawnaslonce.pl.
Krok 2
Dowiedz się o dofinansowanie
Warto pamiętać, że w ramach programu „Prosument" realizowanego przez NFOŚiGW istnieją środki publiczne na wspieranie wielu rozwiązań z zakresu OZE np.: modułów fotowoltaicznych, pomp ciepła, biomasy, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych, czy mikrokogeneracji. Informacje o dofinansowaniu i warunkach technicznych instalacji OZE znajdziemy na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - www.nfosigw.gov.pl
Krok 3
Zdecyduj, z których źródeł energii odnawialnej chcesz korzystać
Dofinansowaniu w ramach programu „Prosument" podlegają inwestycje w różne rozwiązania z zakresu OZE m.in. moduły fotowoltaiczne - są one często mylone z kolektorami słonecznymi, a mają inne zastosowanie, które polega na przekształcaniu energii słonecznej w elektryczną, oraz pompy ciepła, kotły na biomasę czy kolektory słoneczne właśnie. Warto poznać i przeanalizować wszystkie zalety konkretnych rozwiązań.
Krok 4
Postaw na edukację młodego pokolenia
Jeśli masz dziecko w gimnazjum albo liceum zachęć go i jego szkołę do wzięcia udziału w konkursie szkolnym, który jest częścią kampanii „Postaw na słońce". Zespoły szkolne mogą rejestrować się przez portale: postawnaslonce.pl i filmeko.pl do 10 listopada br.
*Wyliczenia przygotowane przez Ekspertów z Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej