Przepisy na jesienne przetwory od Gessler i Makłowicza

2013-09-23 4:00

Papryka, cukinia, jabłka - jesień to prawdziwy wysyp warzyw i owoców. To też najlepszy czas na przygotowanie z nich domowych przetworów. Swoimi sprawdzonymi przepisami na słodkie i kwaśne pyszności podzielili się z nami mistrzowie kuchni: Magda Gessler i Robert Makłowicz. Nic, tylko wypróbować.

Robert Makłowicz:

- Kiedy jesienią wysypywały się jabłka, śliwki, papryka, pomidory i warzywa dyniowate, moja mama wpadała w szał przetworów. Ja też je robię. A zimą otwieram takie słoiki i rozkoszuję się cudownym zapachem i smakiem przetworów.

Magda Gessler:

- Domowe przetwory to świetna rzecz. Namawiam do ich robienia. Przetwory własnej roboty to samo zdrowie. Nie mają sztucznych dodatków i konserwantów. A domowa konfitura z malin, aronii czy moreli w środku zimy to po prostu coś fantastycznego.

None

Jesienne leczo - przepis Roberta Makłowicza

Składniki:

1 kg papryki (mieszanej, o różnych kolorach)

1 kg pomidorów

2 małe ostre papryczki

4 duże cebule

kilka ząbków czosnku

3-4 łyżki oleju słonecznikowego

Sposób przygotowania

Na rozgrzanym oleju zeszklić pokrojoną w półplasterki cebulę, następnie dodać pokrojone w paski paprykę i papryczki. Pomidory umyć, sparzyć i obrać ze skórki, pokroić w kosteczkę i dodać do cebuli i papryki. Na koniec dodać posiekany czosnek. Posolić. Poddusić przez 10-15 min. Gorące leczo wkładać do wyprażonych bądź wyparzonych słoiczków, pasteryzować przez 15 minut.

None

Dżem morelowy - przepis Magdy Gessler

Składniki:

1 kg moreli

0,5 kg cukru

szklanka wody

Sposób przygotowania

Morele umyć, pokroić na połówki, usunąć pestki. Włożyć do rondla. Zasypać cukrem, pozostawić na 20 min. Wlać wodę i zagotować. Gotować 30 min na minimalnym ogniu. Mieszać, aby nie przywarło. Gorący dżem przełożyć do wyparzonych słoików, zamknąć. Pozostawić do wystygnięcia do góry dnem. W trakcie smażenia można dodać kwiatki lawendy, przez co dżem nabierze niezwykłego aromatu.

None

Papryka marynowana z przyprawami

Składniki:

1,5 kg papryki

po kilkanaście ziaren pieprzu i ziela angielskiego

garść liści laurowych

łyżeczka ziaren gorczycy

pół szklanki oliwy

Zalewa

5 szklanek wody

szklanka octu 10-proc.

łyżka soli

Sposób przygotowania

Paprykę umyć, usunąć gniazda nasienne, pociąć w ósemki. Zagotować zalewę. Paprykę ułożyć ciasno w słoikach, do każdego wrzucić przyprawy, listek laurowy, po trzy ziarna pieprzu i gorczycy, ziele angielskie. Wlać łyżkę oliwy. Słoiki zamknąć, pasteryzować 15 minut.

None

Pikle z cukinii

Składniki:

8 małych cukinii

1 żółta papryka

2 białe cebule

Zalewa

1/4 szklanki soli

2 i 1/4 szklanki cukru

2 szklanki octu

2 łyżeczki gorczycy

łyżeczka kurkumy w proszku

garść świeżych ziół lub 2 łyżki suszonych (tymianek, estragon, rozmaryn, oregano)

Sposób przygotowania

Cukinie przekroić na pół, usunąć gniazda nasienne i pokroić w plasterki (nie obierać). Paprykę pokroić w paski, cebule w krążki. W dużym garnku wymieszać cukinię, paprykę i cebulę. Warzywa posypać solą i odstawić na 2 godziny. Zagotować zalewę - wymieszać cukier, ocet, gorczycę i kurkumę. Z warzyw odlać sok i zalać je gorącym octowym wywarem. Odstawić na 2 godziny, potem zagotować i gotować 5 min. Warzywa wyjąć z marynaty i ułożyć w wysterylizowanych słoikach. Zalać gorącą marynatą i dodać zioła. Słoiki zakręcić, pasteryzować 10 minut.

None

Dżem gruszkowy do mięs

Składniki:

1 kg dojrzałych gruszek

30-40 dag cukru

cytryna

laska wanilii

4-5 goździków

łyżeczka imbiru

2 łyżeczki świeżo posiekanego tymianku

Sposób przygotowania

Gruszki obrać, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić na części i skropić sokiem z cytryny. W rondlu zagotować szklankę wody, włożyć owoce i gotować pod przykryciem do chwili, gdy staną się miękkie (ok. 10 min). Następnie dodać cukier, przyprawy i gotować na małym ogniu, aż odparuje woda. Gorący dżem włożyć do wyparzonych słoików i zamknąć.

None

Wykwintne powidła

Składniki:

2 kg śliwek węgierek (lub pół na pół - 1 kg węgierek i 1 kg renklod, będzie ciekawszy smak i kolor)

30-40 dag cukru

skórka otarta z pół pomarańczy

1/4 szklanki soku z pomarańczy

1/2 łyżeczki zmielonych goździków

50 ml śliwowicy

Sposób przygotowania

Usunąć pestki i pokroić śliwki w plasterki. Rozgotować śliwki w soku pomarańczowym. Gdy będą już dobrze rozgotowane, dodać cukier i smażyć jeszcze 2 godziny na minimalnym ogniu. Następnego dnia smażyć do zgęstnienia (ok. 2,5 godz.). 20 minut przed końcem dodać skórkę z pomarańczy i śliwowicę. Gorące powidła przekładać do wygotowanych słoików i mocno zakręcić. Pasteryzować 15 minut.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki