Bujna czupryna to powód do dumy, atrybut zdrowia, witalności, atrakcyjności w oczach własnych i otoczenia zarówno w ocenie kobiet, jak i mężczyzn. Nadmiernie wypadające włosy i pierwsze oznaki łysienia stają się przyczyną silnego stresu, obniżają samoocenę i zaburzają codzienne funkcjonowanie. Zjawisko utraty włosów ma podłoże głównie genetyczne, jednak swój udział w tym procesie mają także czynniki środowiskowe, styl życia, długotrwała choroba powodująca odleżyny, chemioterapia czy wypadki pozostawiające rozległe blizny. Decyzja o przeszczepie zazwyczaj wynika z silnej potrzeby powrotu do normalności i odzyskania komfortu życia.
Niejedna przyczyna
Ponad 87% przeszczepów włosów przeprowadza się u mężczyzn1. Zdecydowana większość przeszczepów dotyczy włosów na głowie, ale zabiegi wykonuje się również na brwiach, brodzie czy wąsach. Aby ustalić przyczynę wypadania włosów, należy udać się do lekarza. To pierwszy krok, który ma na celu postawienie diagnozy, wdrożenie leczenia, a także właściwej pielęgnacji skóry głowy i włosów. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest dermatoskopia skóry głowy, nazywana również trichoskopią.
Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, które wbrew pozorom dotyka nie tylko mężczyzn. U panów pierwszym objawem jest osłabienie i wypadanie włosów z obszaru skroni oraz czoła, co skutkuje cofaniem się linii włosów. Charakterystyczne zakola oraz krótki wywiad pozwalają na szybkie i trafne postawienie diagnozy. Z kolei u pań objawy są nieco inne. Włosy zaczynają wypadać ze środkowej części głowy. Łysienie androgenowe u kobiet ma bardziej rozproszony charakter i utratę ilości włosów można zauważyć praktycznie na powierzchni całej głowy – mówi Katarzyna Osipowicz, lekarz medycyny estetycznej, założycielka i właścicielka OT.CO Clinic. – W każdym przypadku oferujemy profesjonalne wsparcie dostosowane do indywidualnej sytuacji pacjenta – dodaje.
Zobacz także: Luźna moda na zimę 2022/2023. Co będzie modne? Postaw na wygodę
Warto pamiętać, że w klinice medycyny estetycznej mamy do dyspozycji trzy główne metody leczenia - miejscowe, ogólnoustrojowe oraz zabiegi. Przeszczep włosów jest ostatnią, najbardziej inwazyjną, ale jednocześnie najbardziej skuteczną metodą leczenia, gdy inne zawodzą - daje 97% „przyjmowalności” przeszczepionych włosów bez szwów i blizn. Wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów są: naturalnie rzadkie włosy, utrata włosów na skutek chorób i stosowania leków, utrata włosów na skutek niedoborów, wypadanie włosów po narażeniu na duży stres, łysienie związane z wiekiem.
Kompleksowe podejście – bezpieczeństwo i ekspertyza
Z uwagi na inwazyjność i stopień skomplikowania zabiegu należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak bezpieczeństwo, kwalifikacje i uprawnienia osoby wykonującej zabieg, a także możliwie szybki kontakt ze specjalistą w razie wystąpienia powikłań, które mogą pojawić się kilka, a nawet kilkanaście dni po przeszczepie. Tak złożona procedura medyczna powinna być wykonana zgodnie z najwyższymi standardami, w miejscu posiadającym wszelkie konieczne certyfikaty i rekomendacje, w kraju należącym do Unii Europejskiej. To bardzo ważne w przypadku ewentualnej konieczności dochodzenia swoich praw na drodze sądowej. Cieszące się obecnie niezwykłą popularnością przeszczepy włosów w Turcji, pomimo swej atrakcyjnej ceny, takich gwarancji nie dają. Warto pamiętać, że w około 10 tys. miejsc w Stambule przeszczepy włosów wykonują osoby bez uprawnień. Dlatego tak kluczowe jest sprawdzenie miejsca, do którego się udajemy.
Tańszy zabieg w Turcji to pozorna oszczędność i duże ryzyko. Nie warto narażać swojego zdrowia, a zainwestować w bezpieczeństwo i procedury dzięki wypracowanym standardom obowiązującym renomowane kliniki. Tylko godny zaufania ośrodek i odpowiednio wykwalifikowany personel gwarantują efekty zgodne z oczekiwaniami oraz ewentualną rękojmię - zapewnia Piotr Turkowski, lekarz medycyny estetycznej, założyciel i właściciel OT.CO Clinic, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, a także prestiżowych międzynarodowych ISAPS i ISHRS.
Metoda FUE, stosowana w klinice OT.CO, jest najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy chcą uniknąć widocznej blizny w miejscu pobrania mieszków. W 2021 roku w klinice zostało przeprowadzonych ok. 252 zabiegów transplantacji włosów. Jednak nie wszyscy chętni mogą skorzystać z tego rozwiązania. Na liście przeciwwskazań jest zaawansowana cukrzyca, problemy z nieuregulowanym nadciśnieniem tętniczym, choroby zapalne skóry, łysienie plackowate, zaburzenia w krzepnięciu krwi, uczulenie na środki znieczulające czy aktywne choroby nowotworowe. Do zabiegu przeszczepu włosów zawsze kwalifikuje lekarz zajmujący się chirurgią odtwórczą włosów, który współpracuje z lekarzami z dziedziny endokrynologii, dermatologii oraz ginekologii. Pacjenci otrzymują kompleksową diagnostykę, opiekę i leczenie w jednym miejscu. Takie podejście gwarantuje bezpieczeństwo i komfort pacjenta. W trakcie samego zabiegu w gotowości pozostaje anestezjolog, sztab pielęgniarek i lekarz wykonujący zabieg, którzy czuwają od początku do końca nad prawidłowością jego przebiegu. Przeczep włosów jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu i może go odbyć w komfortowych warunkach. Priorytetem lekarza OT.CO jest odwzorowanie naturalnej linii oraz nadanie kierunku zgodnie z noszoną fryzurą.
Na efekty przeszczepu trzeba poczekać i uzbroić się w cierpliwość. Osiągnięcie pożądanej bujności czupryny zajmuje kilka miesięcy, a nawet rok, ponieważ nowe włosy muszą rozpocząć swój cykl życia w nowym miejscu. U mężczyzn rezultaty widoczne są znacznie szybciej niż u kobiet ze względu na różnice w docelowej długości, jednak różnice „przed” i „po” bywają naprawdę spektakularne.
Źródło: materiały prasowe