Kupujemy za dużo albo zapominamy o tym, co mamy w szafce lub w lodówce. W konsekwencji bardzo często jogurt, mleko, jajka czy olej zalegające na pólkach straciły przydatność do spożycia. Ale czy na pewno? Jeśli zastanawiamy się co można zjeść po terminie, warto zwrócić uwagę na to co widnieje na opakowaniu jogurtu czy też oleju. Oprócz samej daty ważności pudełku widnieje także napis „należy spożyć do" lub "najlepiej spożyć przed". Według przepisów słowo „należy” oznacza bezwzględną datę przydatności do spożycia i zazwyczaj dotyczy mięsa lub niepasteryzowanych wyrobów z nabiału. W przypadku słowa „najlepiej” producent sugeruje jedynie, że po upływie konkretnej daty produkt może mieć już inne walory smakowe. Unia Europejska zamierza wprowadzić nowe przepisy związane z używaniem takich oznaczeń, jednak na razie prace trwają warto wiedzieć, co można jeść po upływie terminu ważności.
Co można jeść po terminie ważności?
Według ekspertów sporo produktów spożywczych nadaje się do zjedzenia także po upływie terminu ważności. Mąki, kasze ryże i makarony jeśli są przechowywane w suchym miejscu można jeść nawet rok po upływie daty zawartej na opakowaniu. Tak samo jest w przypadku nasion roślin strączkowych. Odpowiednio przechowywana fasola, groch czy ciecierzyca nie tracą przydatności do spożycia przez długie lata. Według naukowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie tuńczyk w puszce będzie nadawał się do zjedzenia nawet rok po upływie daty na opakowaniu. Podobnie będzie także w przypadku kukurydzy czy fasoli w puszce.
Czy można pić przeterminowaną kawę i herbatę?
Kawa, herbata, sól, cukier oraz przyprawy, to produkty, które można spożywać nie patrząc na datę ważności. Warunkiem jest oczywiście odpowiednie przechowywanie. Jeśli nie chcemy, by kawa nie straciła swoich walorów smakowych przesypmy zawartość opakowania do słoika i przechowujmy w lodówce lub zamrażarce. Produktem, który nigdy się nie psuje jest miód. Mimo, że na opakowaniu zazwyczaj widnieje data ważność około 2-3 lat, to śmiało możemy korzystać z niego także po terminie.
Czy przeterminowany jogurt, jaja, ser, olej lub ciasto francuskie są zdatne do spożycia?
Produktami, które są zdatne do spożycia także po upływie daty ważności są twarde sery np. parmezan, dziugas czy cheddar. Te produkty będą bezpieczne jeszcze kilka dni po terminie zawartym na opakowaniu. W przypadku pasteryzowanego nabiału takiego jak jogurt, mleko UHT czy majonez naukowcy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przeprowadzili badania, w których okazało się, że produkty były zdatne do spożycia także miesiąc, trzy miesiące i pół roku później. Jaja także będą nadawały się do zjedzenia po upływie daty ważności. Jednak w tym przypadku należy zachować ostrożność i bardzo dokładnie sprawdzać jajka przed spożyciem a także pamiętać, by wykorzystać je jak najszybciej. Podobnie ma się sprawa z gotowym ciastem francuskim. To można wykorzystać nawet do miesiąca po terminie, oczywiście pod warunkiem, że wygląda i pachnie normalnie, czyli nie jest rozmoczone i stęchłe. Z kolei olej będzie nadawał się do spożycia także po upływie daty na opakowaniu jeśli był dobrze przechowywany. Zapach zjełczałego tłuszczu jest najlepszą wskazówką, że jego czas już minął i lepiej go nie używać.
Zmiany na etykietach produktów spożywczych. UE walczy z marnotrawstwem jedzenia. Według nowych przepisów zniknie „należy spożyć do"
Unia Europejska zamierza wprowadzić nowe przepisy, które zapobiegną marnowaniu żywności. Jak piszemy wyżej, nie zawsze termin „należy spożyć do" lub „najlepiej spożyć przed" oznacza, że po upływie daty na opakowaniu produkt jest do wyrzucenia. Jak wynika z raportów każdego roku w krajach Wspólnoty wytwarza się około 57 milionów ton odpadów żywnościowych, czyli 127 kilogramów na każdego mieszkańca. Według ekspertów ponad 8 mln ton (500 tys. ton w Polsce), jedzenia trafia do kosza tylko ze względu na złą interpretację informacji zawartych na opakowaniu. Dlatego etykiety mają być jasne i łatwiej zrozumiałe. Prace nad nowymi przepisami trwają w parlamencie UE.
ZOBACZ TEŻ: Schabowy jak z restauracji z gwiazdką Michelin. Wykorzystaj te patenty, a kotlet będzie nieziemsko pyszny