Przewodnik ubezpieczonego: Zasiłek chorobowy od zaraz

2014-11-24 16:44

Jeśli z powodu choroby czy wypadku nie możesz przez jakiś czas pracować, przysługuje ci za ten okres zasiłek chorobowy. Masz prawo do wynagrodzenia za czas trwania choroby pod warunkiem, że płacisz składki na ubezpieczenie chorobowe. Zasiłek chorobowy przysługuje ci za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych.

Ile dostajesz

Wysokość miesięcznego zasiłku chorobowego:

. 80 proc. podstawy wymiaru

. 70 proc. podstawy wymiaru - jeśli przebywasz w szpitalu (z wyjątkiem pracowników po 50. roku życia, którym za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym przysługuje w tym okresie zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru),

. 100 proc. podstawy wymiaru - jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, powstała wskutek wypadku przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy albo została spowodowana chorobą zawodową. Również gdy niezdolność do pracy powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Kto finansuje świadczenia z tytułu choroby i kto je wypłaca

Za 33 dni choroby w roku (niespowodowanej wypadkiem przy pracy czy chorobą zawodową) pracodawca płaci ci wynagrodzenie (art. 92 Kodeksu pracy) z własnych środków. Jeżeli pracownik ukończył 50 lat, pracodawca wypłaca to wynagrodzenie tylko za 14 dni choroby w roku kalendarzowym. Od 34. dnia choroby (w przypadku osób 50+ od 15. dnia) przysługuje zasiłek chorobowy finansowany ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek ten wypłaca:

. pracodawca - jeżeli pobierasz zasiłek w czasie ubezpieczenia, a twój pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 ubezpieczonych,

. ZUS - jeżeli twój pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 pracowników albo jeżeli pobierasz zasiłek za okres po ustaniu ubezpieczenia.

ZUS wypłaca zasiłek także w przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą.

Są jednak wyjątki, kiedy to ZUS od samego początku choroby finansuje zasiłek: dzieje się tak w przypadku niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jeżeli pracownik ukończył 50 lat, za 14 dni choroby płaci pracodawca, a od 15. dnia- ZUS.

Jak się wylicza wysokość zasiłku chorobowego

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Za wynagrodzenie miesięczne uważa się twoje zarobki po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika.

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc. podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie.

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku, zarówno dla pracowników, jak i innych ubezpieczonych, ustala się z okresu pełnych kalendarzowych miesięcy ubezpieczenia.

Zasiłek chorobowy wypłaca się na podstawie zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Musi być ono wystawione na odpowiednim druku o symbolu ZUS-ZLA. Zaświadczenie należy dostarczyć w ciągu 7 dni.

Jeżeli to ZUS ma wypłacać zasiłek, niezbędne jest także zaświadczenie płatnika składek, czyli druk ZUS Z-3 w przypadku pracowników, ZUS Z-3b w przypadku ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność albo ZUS Z-3a w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Po jakim czasie od chwili zawarcia ubezpieczenia możesz dostać zasiłek chorobowy

To zależy m.in. od tego, czy ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe czy dobrowolne:

. po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeśli opłacasz ubezpieczenie obowiązkowo,

. po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeśli opłacasz ubezpieczenie dobrowolnie,

. od pierwszego dnia, jeśli:

- jesteś absolwentem szkoły lub wyższej uczelni i w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych zostałeś objęty ubezpieczeniem chorobowym,

- nie możesz pracować z powodu choroby zawodowej lub wypadku w pracy (zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego) albo wypadku w drodze do pracy lub z pracy (zasiłek z ubezpieczenia chorobowego),

- jesteś ubezpieczony obowiązkowo i masz wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego (do tego 10-letniego okresu wlicza się także okresy ubezpieczenia społecznego przed 1 stycznia 1999 r., które uprawniało do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, bez względu na przerwy w tym ubezpieczeniu),

- jesteś posłem lub senatorem i przystąpiłeś do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Gdy masz przerwę w ubezpieczeniu

Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie była dłuższa niż 30 dni lub była spowodowana:

. urlopem wychowawczym,

. urlopem bezpłatnym,

. odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Masz prawo do zasiłku chorobowego nawet po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeśli:

. stałeś się niezdolny do pracy w czasie ubezpieczenia i nie mogłeś pracować przez co najmniej 30 dni (bez przerwy),

. stałeś się niezdolny do pracy nie później niż w ciągu 14 dni od ustania ubezpieczenia lub nie później niż w ciągu 3 miesięcy - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni (wtedy na zwolnieniu lekarskim musisz mieć koniecznie wpisany kod E, inaczej nie dostaniesz zasiłku).

Jak długo przysługuje zasiłek chorobowy?

. nie dłużej niż przez 182 dni, a jeżeli jesteś w ciąży lub chorobę spowodowała gruźlica - nie dłużej niż przez 270 dni.

Jeżeli po upływie 182 dni (270 dni, gdy chorujesz na gruźlicę lub jesteś w ciąży), nadal nie odzyskałeś zdrowia, możesz wystąpić do ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego (maksymalnie na 12 miesięcy).

Zobacz też: Czy dostanę zasiłek chorobowy?

Co wlicza się do okresu, w którym przysługuje zasiłek?

. wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy,

. okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem nowej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni.

Czego się nie wlicza do okresu zasiłkowego?

. okresu niezdolności do pracy przypadającego w tzw. okresach wyczekiwania (czyli okresie, który musi upłynąć od zawarcia ubezpieczenia do wypłaty zasiłku).

Kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje?

. za okresy niezdolności do pracy, w których zachowujesz prawo do wynagrodzenia (okresy te wlicza się do okresów zasiłkowych)

. za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie:

- urlopu bezpłatnego,

- urlopu wychowawczego,

- tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności

Uwaga! Jeśli w czasie pobierania zasiłku chorobowego pracujesz zarobkowo lub wykorzystujesz zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, tracisz prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają