Co zrobić aby hortensja była niebieska? Ważna jest odpowiednia gleba

i

Autor: Shutterstock

Choroby kwiatów

Przygotowuję ziołową herbatkę i opryskuje nią hortensje. Krzew przestaje chorować i latem obsypuje ogromnymi kwiatami. Sposób na choroby hortensji

2024-04-15 9:09

Hortensja to jeden z najpopularniejszych krzewów, jakie można spotkać w polskich ogrodach. Krzewy hortensji nie są trudne w pielęgnacji, jednak bywa, że chorują. W takiej sytuacji warto rozpoznać chorobę i wiedzieć, jak jej zapobiegać. Jedną z najczęściej spotykanych chorób hortensji jest mączniak. Aby się jej pozbyć należy opryskiwać krzew hortensji domowym opryskiem. Przygotujesz ja samodzielnie, a Twoja hortensja odzyska zdrowy wygląd i kondycję.

Choroby hortensji. Grzyb, który może doprowadzić do obumarcia krzewu

Jedną z najczęściej występujących chorób na hortensji jest mączniak prawdziwy. To infekcja grzybowa wywołana przez grzyba Erysiphe polygoni. Jego zarodniki pokrywają cały krzew. Mączniak prawdziwy jest bardzo charakterystyczny i jak sama nazwa wskazuje, zainfekowane pędy  wyglądają jakby były obsypane mąką. Nalot występuje przede wszystkim przy suchej pogodzie i trudno jest go zetrzeć z liści. Choroba szybko się rozwija, a liście i łodygi hortensji brązowieją i w efekcie obumierają. Cały krzew ulega deformacji i wolniej rośnie. W przypadku mączniaka prawdziwego liczy się czas. Działaj natychmiastowo, gdy zauważysz pierwsze objawy. 

Gotuję ziołową herbatkę i pryskam nią hortensję. Domowy sposób na mączniaka prawdziwego

Na mącznika prawdziwego na hortensji świetnie sprawdzi się napar i gnojówka z pokrzywy. Stymuluje ona wzrost rośliny oraz chroni.  przed chorobami wywołanymi przez zarodki grzybów. Jest bogata w żelazo, magnez, wapń, mangan, krzem i cynk, a także zawiera  flawonoidy. To naturalne przeciwutleniacze. Ab przygotować gnojówkę z pokrzywy potrzebujesz świeże pędy pokrzywy, które należy zalać wody. Całość przelej do pojemnika z podziurawioną pokrywką. Zapewni do dostęp powietrza. Ważne także, aby pojemnik nie był metalowy. Po około 3-4 dniach gnojówka z pokrzywy będzie gotowa. Tak przygotowany roztwór rozcieńczaj z wodą w proporcjach 1:5 (1 miarka gnojówki na 5 miarek wody) i obficie pryskaj nią krzew hortensji oraz ziemię wokół. Powtarzaj ten zabieg co 2 tygodnie. 

Trawy ozdobne do ogrodu i na taras. Rośliny polecane przez ogrodników

Centrum Warszawy jak Nowy Jork! Kolejny wieżowiec rośnie w oczach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki