Pielgrzymka to wspaniałe duchowe przeżycie, ale i wyczerpująca podróż. Możesz wybrać pieszą albo autokarową wyprawę. To, na jaką się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od twojej kondycji oraz stanu zdrowia.
Pielgrzymka piesza
Na tego typu pielgrzymki chodzi wielu seniorów. Zdarzają się nawet osoby, które przekroczyły osiemdziesiątkę! Jeśli więc jesteś sprawny i nie cierpisz na żadną chorobę przewlekłą, śmiało możesz spróbować swoich sił. Wcześniej koniecznie skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Pamiętaj, że pielgrzymka trwa ok. 5-10 dni i codziennie będziesz musiał pokonać nawet 30 km. Dlatego przyda ci się porządny trening. Na kilka tygodni przed wyruszeniem w wędrówkę zacznij dużo spacerować, nawet 15-20 km dziennie. Dobrze jeśli będziesz też jeździć na rowerze, uprawiać nordic walking czy jogging.
Koniecznie weź ze sobą:
Dwie pary wygodnych, wytrzymałych butów (jedne powinny być kryte, za kostkę, a drugie odkryte i przewiewne, np. sportowe sandały). Przydadzą się też klapki. Obuwie powinno być sprawdzone, czyli takie, które na pewno nie będzie cię obcierać i nie będzie przemakać.
Dwa plecaki - jeden lekki i niewielki, drugi większy, który wrzucisz na ciężarówkę.
Śpiwór, karimatę i ewentualnie namiot (jeśli nie weźmie go ktoś ze znajomych).
Wygodną bawełnianą bieliznę oraz wełniane i bawełniane skarpety.
Kurtkę przeciwdeszczową, przeciwdeszczowy płaszcz.
Bluzę polarową albo wełniany sweter, koszulę flanelową.
Dwie pary długich spodni (jedne powinny być nieprzemakalne).
Krótkie spodnie, bawełniane koszulki z krótkimi rękawami, nakrycie głowy (np. chustka, czapka z daszkiem oraz kapelusz słomkowy).
Kosmetyki.
Apteczkę, w której powinny znaleźć się maść na otarcia i odciski, bandaż elastyczny, plastry, woda utleniona.
W bagażu podręcznym muszą się znaleźć:
woda oraz kubek i sztućce turystyczne. Pamiętaj, żeby w trakcie wędrówki jeść do syta (zapomnij o jakiejkolwiek diecie!) i dobrze się wysypiać. Dzięki temu będziesz mieć siły na pokonywanie dziesiątek kilometrów. Jeśli źle się poczujesz, natychmiast powiadom o tym służbę porządkową. Resztę drogi możesz pokonać w ciężarówce, która towarzyszy pątnikom.
Pielgrzymka autokarowa
Jeśli stan zdrowia nie pozwala ci na tak wyczerpującą wyprawę, wybierz się w pielgrzymkę autokarową.
Takie wycieczki docierają do najpopularniejszych sanktuariów polskich i zagranicznych (np. do Santiago de Compostella, Medjugorie, Lourdes czy Fatimy). Przy okazji możesz też zwiedzić inne miejscowości. Najtańsze organizowane są przez parafie, nieco droższe przez biura podróży. Krajowe zwykle kosztują 500-800 zł (wraz z zakwaterowaniem), zagraniczne 1000-3000 zł.