Racuchy z jabłkami
Doskonałe i wyjątkowo pyszne, ale dość tłuste danie, na obiad lub ciepłą kolację
Składniki:
500 g mąki pszennej,
50 g świeżych drożdży,
1-2 łyżki cukru,
1,5 szklanki podgrzanego mleka
1 jajko
5-6 sporych jabłek - najlepiej odmian twardych i kwaskowych
szczypta soli
Sposób przygotowania: Mąkę wsypać do naczynia, przemieszać z solą. Pośrodku mącznej masy zrobić wgłębienie i wkruszać tam świeże drożdże. Wszystko zasypać cukrem i polać połową szklanki mleka. Okryć ściereczką i postawić na 15 minut w ciepłe miejsce. Po kwadransie dodać resztę mleka i jajo. Zmiksować na gładką masę. Ciasto nie może być zbyt rzadkie, ani zbyt gęste. Gotowe odstawić na półtorej godziny w ciepłe miejsce, aż podwoi objętość. Do wyrośniętego ciasta wrzucić pokrojone w plastry jabłka lub rodzynki. Rozgrzać olej na głębokiej patelni i nabierać ciasto łyżką, za każdym razem umoczoną wcześniej w wodzie. Smażyć racuchy z obu stron na złoty kolor. Posypać cukrem pudrem albo polać roztopioną czekoladą czy ozdobić konfiturami.
Pampuchy ze śliwkami
Pampuchy, kluski gotowane na parze to doskonały dodatek do sosów. Możemy je też przyrządzić z nadzieniem owocowym
Składniki:
30 dag mąki,
4 jajka,
2 dag drożdży,
1/2 szklanki mleka,
10 dag cukru pudru,
4 łyżki stopionego masła,
30 dag twarogu,
10 dag gotowanych ziemniaków,
30 dag śliwek
Sposób przygotowania: Drożdże rozprowadzić w letnim mleku z łyżeczką cukru i mąki. Rozczyn odstawić w ciepłe miejsce. Utrzeć 2 jajka z 2 łyżkami cukru, dodać 25 dag mąki, wyrobić ciasto. Pod koniec dodać połowę masła. Ciasto przykryć i zostawić w cieple. Śliwki pokroić na ćwiartki. Ziemniaki i ser zmielić. Dodać pozostałe jajka, masło, cukier i mąkę, wymieszać. Wyrośnięte ciasto rozwałkować, wyciąć krążki. Na każdym położyć trochę farszu i kawałki śliwek, uformować kule. Gotować na parze ok. 10 minut. Można podawać polane zrumienioną na maśle bułką tartą lub kwaśną śmietaną.
ZOBACZ TEŻ: Dania z fasoli
Bułeczki z farszem grzybowo-cebulowym
Wytrawne drożdżowe bułeczki idealne na ciepłą lub zimną przekąskę, na drugie śniadanie do pracy, albo na weekendowy piknik.
Składniki:
10 dag dowolnych suszonych grzybów,
10 dag cukru,
45 dag mąki pszennej,
3 duże cebule,
5 dag drożdży,
olej,
sól,
masło do smarowania blachy
Sposób przygotowania: Drożdże rozprowadzić w 1,5 szklanki ciepłej wody, dodać 20 dag mąki, wymieszać i odstawić na 2-3 godziny w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Olej utrzeć z cukrem, dodać do ciasta drożdżowego, wymieszać i wsypać resztę mąki. Wyrobić ciasto i odstawić na 1-1,5 godziny. Opłukane grzyby namoczyć na 2 godziny, następnie ugotować je do miękkości, zmielić w maszynce do mięsa i drobno posiekać. Na oleju podsmażyć pokrojoną cebulę, dodać grzyby, doprawić solą i smażyć jeszcze chwilkę. Z ciasta uformować owalne bułeczki, każdą napełnić farszem grzybowo-cebulowym. Odstawić na około 30 minut. Piec na złocisty kolor na blasze posmarowanej masłem, w temperaturze 180 st. C.
Placek z cukinią i serem
Danie przypominające pizzę, doskonała przekąska lub samodzielne danie, łatwe w przygotowaniu
Składniki:
Ciasto:
35 dag mąki pszennej,
2 dag drożdży,
3-4 łyżki oliwy,
sól
Farsz:
1/2 opakowania rukoli,
2 cukinie,
1 opakowanie mozzarelli,
1 łyżka miodu
pesto (można samemu przygotować z orzeszków piniowych, bazylii, oliwy i parmezanu)
garść orzeszków piniowych lub pestek słonecznika
Sposób przygotowania: Przygotować rozczyn: drożdże wraz z 1 łyżką mąki wymieszać z 3 łyżkami ciepłej wody. Odstawić na około 12-15 minut. Pozostała mąkę połączyć ze szczyptą soli, oliwą i niepełną szklanką letniej wody. Dodać rozczyn i wyrabiać ciasto. Ciasto jest gotowe do wyrośnięcia jeśli odstaje od ręki. Zrobić kulę, przykryć ściereczką i odstawić na około 1,5 godz. do wyrośnięcia, ciasto drożdżowe powinno być dwa razy większe. Obsypać go mąką i rozwałkować na placek. Wierzch posmarować pesto, ułożyć pokrojoną na plastry mozzarellę i cukinię. Posypać orzeszkami lub pestkami .Wstawić do piekarnika nagrzanego do 220 st. C i piec ok. 15 minut. Po wyjęciu polać miodem i posypać rukolą.