Przysmaki z grzybów

2013-08-07 4:00

Grzybobranie się udało, teraz pole do popisu masz w kuchni. Nic tak nie smakuje, jak własnoręcznie zebrane kurki, maślaki czy podgrzybki

Zanim zaczniesz wielkie gotowanie z grzybami, przypomnij sobie podstawowe zasady sztuki kulinarnej.

Jeśli grzyby suszysz w piekarniku, początkowo temperatura nie powinna być wyższa niż 50 st. C, potem, w miarę jak będą traciły wodę, możesz temperaturę podwyższyć do 70 st. C.

Do oczyszczania grzybów z piasku, resztek mchu czy igliwia idealnie nadaje się pędzelek. Tych przeznaczonych do suszenia nie myj, gdyż wtedy nasiąkłyby wodą. Niektóre grzyby po ususzeniu możesz sproszkować, taki proszek znakomicie poprawia walory smakowe potraw.

Kurki duszone z koperkiem

Składniki:
1 kg kurek, 1 cebula
10 dag masła
1/2 szklanki rosołu (może być z kostki)
1/2 szklanki śmietany
2 łyżki koperku
sól
pieprz

Przygotowanie: Kurki umyć, odciąć trzony, cebulę drobno posiekać. W garnku rozgrzać masło, włożyć grzyby i smażyć 10 minut, dodać cebulę, koperek, sól, pieprz, wlać rosół i dusić pod przykryciem. Doprawić śmietaną.

Zupa z lanymi kluseczkami

Składniki:
150 dag borowików
włoszczyzna, 1 cebula
2 łyżki masła
sól
pieprz
2 jajka, 8-10 dag mąki
2 łyżki śmietany
natka pietruszki

Przygotowanie: Grzyby udusić z cebulką na 2 łyżkach masła. Warzywa ugotować, przecedzić wywar, zalać grzyby i gotować 30 minut. Doprawić solą i pieprzem. Z mąki i jajek zrobić ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Wlewać wolnym strumieniem na wrzącą zupę. Dodać śmietanę, posypać natką pietruszki.

Mielone z podgrzybkami

Składniki:
1/2 kg mięsa mielonego
25 dag podgrzybków lub innych grzybów leśnych
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 jajko
sól
pieprz
bułka tarta
olej

Przygotowanie: Grzyby oczyścić, umyć, osączyć, odciąć trzony, kapelusze drobno posiekać. Cebulę i czosnek obrać i drobno posiekać. Grzyby smażyć na oleju, aż puszczą sok, odparować, dodać cebulę i czosnek, razem smażyć kilka minut, ostudzić. Grzyby połączyć z mięsem, jajkiem, doprawić solą i pieprzem. Z masy formować okrągłe kotlety, panierować w tartej bułce, smażyć z obu stron na oleju. Znakomicie smakują na gorąco i na zimno, z ziemniakami albo z pieczywem.

Jakie grzyby na przetwory?

Kiszenie - najlepiej nadają się rydze, borowiki, koźlaki, gąski, kurki i opieńki. Każdy rodzaj grzybów kisimy oddzielnie.

Suszenie - można suszyć wszystkie grzyby poza gąskami, kurkami, gołąbkami i maślakami.

Solenie - solić możemy prawie wszystkie gatunki (każdy oddzielnie), ale najsmaczniejsze są borowiki, rydze, gąski, maślaki i kurki.

Marynowanie - to najpopularniejsza forma przechowywania grzybów. Nadają się do tego prawie wszystkie gatunki, najlepiej jednak smakują prawdziwki, rydze, kurki, maślaki, podgrzybki, kozaki, gąski i opieńki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają