Sprawdzanie liczby punktów przez internet jest możliwe za pomocą usługi sytemu CEPiK2.0. By to zrobić, trzeba być właścicielem Profilu Zaufanego. Najprościej można go sobie założyć za pomocą internetowego konta bankowego w niektórych bankach. Taką możliwość właśnie oferuje PKO Bank Polski. Klienci tego banku zakładają Profil Zaufany masowo, bo za jego pośrednictwem można załatwić wiele urzędowych spraw siedząc w domu na kanapie. Usługa sprawdzania liczby punktów karnych jest jednak jedną z najpopularniejszych – tylko przez dwa dni działania usługi przez serwis transakcyjny iPKO oraz Inteligo do serwisu obywatel.gov.pl zalogowano się w tej sprawie blisko 80 tysięcy razy!
Limit 24 punktów
E-usługa „Sprawdź swoje punkty karne" jest dostępna od niedawna, od 24 kwietnia, na portalu obywatel.gov.pl. Swoje konto mogą sprawdzić wszyscy kierowcy, którzy za niezgodną z przepisami jazdę otrzymali od 1 do 23 punktów karnych. Jeśli nie mają więcej punktów, przekroczyli ich limit lub stracili prawo jazdy, nie będą widnieć w rejestrze.
Za jedno przewinienie, w zależności od jego ciężaru, policjant może na twoje konto zapisać od 1 do nawet 10 punktów karnych. Przekroczeniu limitu 24 punktów nie stracisz prawa jazdy, ale starosta skieruje cię na odpłatny kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz na badania psychologiczne. Na taki kurs i badania trafiają również młodzi kierowcy, którzy podczas dwuletniego okresu próbnego popełnią co najmniej dwa wykroczenia.
Warto mieć Profil Zaufany
Utworzenie Profilu Zaufanego zajmuje tylko kilka minut. Wystarczy po zalogowaniu się do konta internetowego iPKO lub Inteligo wejść do zakładki e-Urząd i wybrać opcję „Załóż Profil Zaufany". Następnie sprawdzić poprawność danych i nadać kod do korzystania z Profilu Zaufanego. Teraz operację trzeba potwierdzić kodem z narzędzia autoryzacyjnego. Na adres e-mail otrzymujesz wiadomość z potwierdzeniem Profilu Zaufanego.
Profil Zaufany pozwala na załatwianie wielu spraw urzędowych online. Można m.in.:
* podpisywać dokumenty przekazywane do urzędów,
* składać wnioski o dowód osobisty, kartę EKUZ, Kartę Dużej Rodziny, wtórnik prawa jazdy,
* uzyskiwać odpisy aktów z USC,
* zawiadamiać o zbyciu pojazdu,
* zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy,
* dopisać do listy wyborców,
* uzyskać indywidualną interpretację podatkową i zaświadczenie o niekaralności,
* załatwiać sprawy w PUE ZUS i korzystać z regionalnych platform e-administracji.
Osobom planującym otwarcie firmy, Profil Zaufany umożliwia zarejestrowanie działalności gospodarczej w serwisie CEIDG, a działającym już przedsiębiorcom – wygodne korzystanie z PUE ZUS.
-
Jak sprawdzić punkty karne online1. Na stronie obywatel.gov.pl przejdź do sekcji „Kierowcy i pojazdy", a następnie wybierz zakładkę „Sprawdź punkty karne". |