Pustynia Błędowska

2010-08-07 7:00

To prawdziwy cud natury na skalę światową. Przepiękne i niezapomniane widoki kojarzą się bardziej z Saharą niż zimną Europą Środkową. Nic dziwnego, że lotne piaski przyciągają coraz więcej turystów, także zza granicy

Tak dużej pustyni nie ma w całej Europie. Jeszcze w latach 70. zdarzały się tu zjawiska fatamorgany oraz szalały burze piaskowe. Na "polskiej Saharze" Jerzy Kawalerowicz nakręcił swój słynny film "Faraon", a w czasie II wojny światowej ćwiczyły tu niemieckie oddziały Africa Corps. Dziś pustynia wciąż zarasta, ale bezmiar piasku i charakterystyczna roślinność nadal zachwycają. To wspaniałe miejsce na piesze wędrówki, przejażdżki rowerowe i konne oraz uprawianie sportów ekstremalnych, np. lotów paralotnią.

Co warto zobaczyć?

Najbardziej piaszczysta jest część północna, położona w pobliżu miejscowości Chechle. Tereny pokryte piaskiem najlepiej podziwiać w miejscu zwanym Dąbrówka. Pustynię można zwiedzać, wędrując wybranym szlakiem. My polecamy żółty "Szlak Pustynny", który prowadzi przez najbardziej charakterystyczne rejony pomiędzy miejscowościami Klucze i Błędowo. Koniecznie trzeba wejść na Górę Jałowcową, na której szczycie znajdują się ruiny fortyfikacji wojsk niemieckich, pochodzące z czasów II wojny światowej, oraz wieża obserwacyjna. Pustynia jest częścią Jury Krakowsko-Częstochowskiej, dlatego warto zwiedzić także jej okolice, m.in. ruiny zamku w Bydlinie czy drewniany kościółek św. Marka w Rodakach.

Gdzie się zatrzymać

Pustynia ma ponad 30 km kw. powierzchni i rozciąga się między Błędowem, Kluczami i Chechłem, w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd. Najbliższe większe miasto to Dąbrowa Górnicza i tam najłatwiej dostać się pociągiem albo autobusem PKS oraz znaleźć bazę noclegową. Autobusy dojeżdżają tu m.in. z Wrocławia i Krakowa. W mieście sporo jest hoteli, schronisk młodzieżowych oraz moteli. Noclegów można również szukać w miejscowości Chechło albo Klucze, przede wszystkim w gospodarstwach agroturystycznych.

Przydatne telefony

Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK, ul. Adamieckiego 13/1, Dąbrowa Górnicza, tel. (32) 262-01-20. Miejskie Centrum Informacji w Muzeum Miejskim "Sztygarka", ul. Legionów Polskich 69 Dąbrowa Górnicza, tel. (32) 262-36-95.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają